ycipk-2xu3v7

Marta Kaczyńska zachwyca się Marią Curie. Ale ma żal o jedno

Marta Kaczyńska odnotowała fakt, że Maria Skłodowska-Curie w plebiscycie BBC została uznana za najbardziej wpływową kobietę świata. Bratanica prezesa PiS poświęca naukowczyni felieton, w którym wybrzmiewa jednak pewna pretensja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marta Kaczyńska zaniepokojona
Marta Kaczyńska zaniepokojona (Forum)
ycipk-2xu3v7

Maria Skłodowska-Curie w plebiscycie historycznego magazynu BBC pokonała m.in. księżną Dianę, Matkę Teresę, Margaret Thatcher, a nawet Marię z Nazaretu. Informacja o tym musiała szczególnie ucieszyć Martę Kaczyńską, bo pisze o niej w swoim nowym felietonie.

"Dokonania polskiej noblistki były przełomowe z punktu widzenia nauki, a także z perspektywy osiągnięć kobiet, które przez wieki były postrzegane niemal wyłącznie przez pryzmat domowego zacisza i obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci" – podkreśla Marta Kaczyńska, wyliczając później zasługi Skłodowskiej-Curie dla świata.

W swoim tekście autorka również się denerwuje – bo jej zdaniem uczona nie jest wystarczająco dobrze traktowana we własnym kraju. Według Kaczyńskiej kilka miejsc upamiętniających ją to zdecydowanie za mało. "W Japonii książka opisująca życiorys Marii Skłodowskiej-Curie jest szkolną lekturą" – stwierdza.

ycipk-2xu3v7

Dalej felietonistka "Sieci" wspomina o biograficznym filmie w reżyserii Francuzki Marie Noelle. Mimo że z jednej strony go chwali, to z drugiej nie podoba się jej tytuł obrazu. Za granicą widzowie oglądali "Marie Curie", a nie "Marię Skłodowską-Curie". "Dla międzynarodowej publiczności został opatrzony tytułem pozbawionym panieńskiego członu nazwiska" – pisze Kaczyńska. "Zagraniczni widzowie poznawali więc historię Marii Curie (…) Co z pewnością utrudnia skojarzenia uczonej z jej ojczyzną" – kończy niepocieszona autorka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2xu3v7

ycipk-2xu3v7
ycipk-2xu3v7