Marzy ci się wesele w namiocie? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania
Huczne wesele organizowane nie w sali weselnej, a w weselnym namiocie jest marzeniem wielu par. Takie imprezy kojarzą się z przestrzenią, świeżością, nowoczesnością i wolnością. Sprawdziliśmy, kiedy warto wynająć lub nawet kupić namiot weselny, który po uroczystości zamieni się w rodzinny namiot bankietowy, bo dlaczego nie? Jakie są zalety i jakie ograniczenia należy uwzględnić, decydując się na taki wybór.
17.06.2022 11:14
Wszyscy widzieliśmy na filmach wesela organizowane w posiadłościach rodziny państwa młodych, gdzie pod namiotem wydzielona była przestrzeń ze stolikami oraz do tańca, otwarta na ogród wokół posiadłości. Ogród obsypany dekoracjami ślubnymi i bogaty w ławeczki i miejsca do odpoczynku, kameralnych spotkań i rozmów. Z roku na rok coraz więcej par w Polsce decyduje się na wynajęcie lub zakup namiotu weselnego, aby swój dzień ślubu i wesela przeżyć w jedyny, szczególny i niepowtarzalny sposób w jedynym, specjalnie na ten dzień wybranym i zaaranżowanym miejscu. Nie do powtórzenia. Nie do podrobienia.
Kiedy warto wynająć namiot weselny
Najbardziej wynajęcie namiotu na wesele i ślub sprawdza się wtedy, gdy możemy zorganizować te uroczystości we własnym ogrodzie. Albo w ogrodzie teściów, rodziców, bliskiej rodziny lub przyjaciół. Wybierając odpowiedni namiot weselny można w zwykłym ogrodzie wyczarować salę balową albo duży, prosty parkiet do tańca ze stolikami wokół. Niekiedy wystarczy grill ustawiony w rogu, talerzyki i szwedzki stół. Innym razem trzeba zadbać o profesjonalny catering i pięknie zaaranżowane wnętrze w stylu… dowolnym. Odkąd nowe technologie umożliwiają tani i szybki montaż, dowolne projektowanie kształtów namiotów, ich wysokości i przeznaczenia – popyt na wesela w plenerze rośnie. Fakt, że znane osoby również sięgają po takie rozwiązania i doskonale się one u nich sprawdzają, sprawia, że zainteresowanie weselami w namiotach z roku na rok rośnie.
Gdzie najlepiej zorganizować wesele pod namiotem?
Wynajem namiotu na wesele to szansa na spełnienie romantycznych marzeń o miejscu, w którym powiecie sobie TAK. Monika i Andrzej zdecydowali się na ślub w jednym z ośrodków na Mazurach. Tam się poznali, tam była możliwość i odpowiednie zaplecze gastronomiczne, by wesele pod namiotem zorganizować. - Było niespełna siedemdziesiąt osób - mówi Andrzej - więc się lekko przestraszyliśmy, bo miejsc noclegowych zarezerwowaliśmy dla czterdziestu - opowiada. - Ale wszyscy się pomieścili, część gości wracała w nocy do siebie, podwożąc innych. Świetnie udało się wszystko zorganizować. Było pięknie! – dodaje. Miejsca dla młodych symboliczne albo miejsca wymarzone - tak się wybiera lokalizację, kiedy decydujecie się na wesele w namiocie. Rozstawić go można prawie wszędzie.
Organizatorzy wesel w plenerze znają wiele miejsc, gdzie w przyzamkowym ogrodzie można zorganizować wesele w namiocie. Szczególnie polecają łączenie zaplecza w pałacyku, zameczku czy sali weselnej i przestrzeni wokół, gdzie namiot można ustawić, zapewniając gościom i wygodę, i specyficzne doznania estetyczne. - My braliśmy ślub w Białymstoku, ale wesele zorganizowaliśmy nad Biebrzą - opowiada Konrad. - To miejsce, do którego z żoną, a wcześniej z rodzicami, uciekam, by tworzyć muzykę. Przy domu rozstawiliśmy namiot. Goście w domu mogli posiedzieć przy kominku, w namiocie serwowane były posiłki, był zespół lokalny, tańce i śpiewy, jak zawsze u nas. A o świcie patrzyliśmy razem na wschód słońca na rozlewiskach Biebrzy. Gdyby nie możliwość wynajęcia namiotu weselnego, obsługi, świetnego sprzętu, nie moglibyśmy przeżyć tego dnia właśnie tutaj, w najważniejszym dla nas miejscu na ziemi - mówi.
Gdzie można wypożyczyć namiot weselny?
Wynajmem namiotu na wesele zajmują się wyspecjalizowane firmy - najlepiej szukać ich w internecie, popytać znajomych, poczytać komentarze. Są firmy, które świadczą usługi tylko latem, są lokalne i są takie, które podejmują się pracy w całej Polsce. Wycena zawsze jest indywidualna. Kiedy ją dostaniecie - możecie porównać ze stawkami podawanymi na forach internetowych czy zamkniętych grupach. Zawsze warto sprawdzić opinie o firmie świadczącej tego typu usługi, jej stażu na rynku, certyfikatach. Wynajęcie namiotu weselnego to tylko hasło. Wiąże się z powodzeniem Waszej uroczystości, bezpieczeństwem Waszym i gości oraz innych usługodawców - orkiestry lub dj-a, obsługi sali.
Wesele w namiocie w stylu… no właśnie. W jakim stylu?
Najczęściej na wesela w namiocie decydują się pary, urządzające śluby i wesela w stylu rustykalnym lub w bardzo popularnym stylu boho. Albo takie style wybierają pary, decydujące się na wynajem namiotu weselnego - oba wydają się naturalnym wyborem. Styl rustykalny wiąże się z prostotą, dekoracjami hand made i naturalnością. Doskonale sprawdzi się, jeśli namiot stanie przy prostym domu nad Biebrzą, przy wynajętej stodole - gdzie na przykład zorganizujecie salę taneczną, pod namiotem aranżując jedynie salę restauracyjną z muzyką w tle. Styl boho wymaga odrobiny szaleństwa, artystycznej nonszalancji i kontrolowanego luzu. Sprawdzi się w parku, zadbanym ogrodzie, nad jeziorem z pałacykiem lub nowoczesnym ośrodkiem w tle.
Wesele w namiocie - aranżacja i dekoracje
a) wesele w namiocie boho
b) rustykalne wesele w namiocie
c) wesele w namiocie w stylu glamour
Wady i zalety wesela w namiocie
Jak w przypadku sal weselnych, wad i zalet wynajęcia namiotu na wesele jest tyle, ile wynajmujących i ich specyficznych potrzeb. Do zalet finansowych należy duża oszczędność kosztów, jeśli namiot stanie w miejscu, które mamy za darmo. Na działce lub w ogrodzie rodziny lub bliskich przyjaciół. Zaletą jest wolność wyboru miejsca, czasu organizacji ślubu i wesela, wybór formy namiotu i jego wyposażenia. Wady takiego rozwiązania to przede wszystkim kapryśna pogoda. Jednak zarówno ulewny deszcz, jak i silny wiatr piętrzący fale na jeziorze, na które wychodzą okna namiotu - mogą zamienić się dla części gości w atut takiego rozwiązania. Na pewno, decydując się na wynajem namiotu weselnego trzeba wziąć pod uwagę takie detale jak wynajem ewentualnego podgrzewania, zabezpieczenie prądu, zamówienie toalet i dyskretnie zaaranżowanych miejsc z lustrami, gdzie goście mogliby poprawić garderobę, fryzurę lub makijaż.
Ile kosztuje wynajem namiotu na wesele?
Cena za wynajem namiotu weselnego zależy od wielu czynników. Dla firmy odpowiadającej za jego wypożyczenie i montaż ważna jest lokalizacja. Czy jest płasko, czy trzeba będzie dodatkowo zabezpieczyć grunt, czy potrzebne będą dodatkowe urządzenia do bezpiecznej instalacji i korzystania z namiotu. Ważne jest też przeznaczenie: niekiedy pary zamawiają namiot weselny, aby goście mieli dodatkową salę taneczną. Kiedy indziej - jako salę restauracyjną, tańce planując na przykład w położonej obok stodole. Od przeznaczenia namiotu zależy cena jego wyposażenia i ogólna - wypożyczenia. W ramce wyszczególnione są najważniejsze koszty dodatkowe, jakie należy wziąć pod uwagę, decydując się na wesele w namiocie.
- catering na wesele w namiocie
- wyposażenie namiotu na wesele
- dekoracje/kwiaty
- parkiet/podłoga itd.
Jakie są inne koszty związane z organizacją wesela w namiocie
Ceny negocjowane są indywidualnie, zależą od regionu wynajmu i standardu usług.
· Wynajem namiotu
· Wynajem terenu pod namiot weselny
· Wynajem parkietu
· Wypożyczenie stołów z obrusami
· Wypożyczenie krzeseł z pokrowcami
· Wypożyczenie zastawy stołowej
· Wynajem cateringu
· Wynajem obsługi
· Zamówienie dekoracji i kwiatów
· Wynajem toalet
· Wynajem generatorów prądu
· Wynajem klimatyzacji lub ogrzewania (zależnie od pory roku)
Namioty weselne sprawdzają się nie tylko wtedy, kiedy marzy się wam huczne wesele (może być huczne nawet na mniej niż na stu gości!).
Sprawdzają się wtedy, kiedy na przykład państwo młodzi w ogóle nie planują wesela, a jedynie poczęstunek na tyłach parafii. Namiot weselny pozwoli zabezpieczyć gości i catering przed ewentualnymi kaprysami pogody, stworzy też przestrzeń do wspólnego spożycia posiłku i rozmów. Najczęściej jednak namioty weselne służą tańcom i zabawie w plenerze do białego rana.
PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.