Masło orzechowe - rodzaje, kalorie i przepis
Masło orzechowe to smakowity i, choć wysokokaloryczny, zdrowy składnik codziennej diety. Popularne w kuchni amerykańskiej i holenderskiej smarowidło podbija podniebienia smakoszy wszelkiej maści orzechów. Ile kalorii ma masło orzechowe? Czy jest zdrowe? Czy powinno się jadać masło orzechowe podczas diety?
29.08.2018 | aktual.: 29.08.2018 16:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka słów o maśle orzechowym
Masło orzechowe zazwyczaj wytwarzane jest z orzeszków ziemnych. Zostało ono stworzone w XIX wieku przez amerykańskiego lekarza Johna Harveya Kelloga. Masło orzechowe zrewolucjonizowało typowe amerykańskie śniadanie i zastąpiło na stołach, królujące dotychczas mięso i jajka. Obecnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki aż 60 proc. wyprodukowanych orzechów ziemnych przeznacza się na produkcję masła orzechowego. Do wytwarzania masła orzechowego wykorzystuje się orzechy arachidowe ze względu na ich niską cenę, jednak na rynku spożywczym można spotkać także masło orzechowe z nerkowców, migdałów, orzechów włoskich, orzechów laskowych czy orzechów brazylijskich.
Rodzaje masła orzechowego
Najbardziej znane masło orzechowe z orzechów arachidowych to najmniej zdrowe dla organizmu masło. Wynika to z faktu, że te orzechy mają najmniej korzystny stosunek kwasów omega 3 i 6. Ponadto te orzechy są silnym alergenem. Dlatego też na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się masła orzechowe, których głównym składnikiem są migdały czy nerkowce. Wprawdzie są one droższe od standardowego masła orzechowego, ale wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne powinny zrekompensować dodatkowy wydatek.
- Masło orzechowe z migdałów - migdałowe masło orzechowe to wybór idealny dla osób, które zmagają się z niedoborem wapnia, gdyż 100 gram tych orzechów zawiera dwa razy więcej wapnia niż mleko. Masło orzechowe z migdałów jest bogate w białko, dlatego to świetny wybór dla osób na diecie wegetariańskiej, a także dla sportowców.
- Masło orzechowe z nerkowca - orzechy nerkowca są bogate w żelazo, cynk, miedź i magnez. Orzechy nerkowca powinny spożywać osoby zmagające się z anemią czy łamliwymi włosami i paznokciami. Nerkowce są najmniej kaloryczne ze wszystkich pozostałych orzechów, dlatego masło orzechowe z nerkowca sprawdzi się jako przekąska dla osób odchudzających się.
- Masło orzechowe z orzechów włoskich - orzechy włoskie mają idealną proporcję kwasów omega 3 i 6, dlatego wykonane z nich masło orzechowe świetnie uzupełni dietę osób, które na co dzień nie spożywają ryb i mięsa.
Przepis na domowe masło orzechowe
Wykonanie domowego masła orzechowego to nic trudnego. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w wybrane orzechy. Najlepiej, żeby orzechy były w łupinach, dzięki temu unikniesz kontaktu ze szkodliwymi grzybami i pleśnią.
- Oczyszczone orzechy najpierw można uprażyć na rozgrzanej patelni, bez tłuszczu. To nada im bogatszy smak i aromat. Ten krok można pominąć, jeśli zależy nam przede wszystkim na wartościach odżywczych masła orzechowego.
- Następnie orzechy należy wrzucić do blendera i miksować tak długo, aż uzyska się gładką masę. Proces blendowania jest długi, dlatego należy poświęcić na to nieco więcej czasu.
- Na sam koniec należy przełożyć masło do słoika. Aby wzbogacić smak domowego masła orzechowego, podczas blendowania można dodać odrobinę soli, miodu albo stewii.
Domowe masło orzechowe a kalorie i dieta
Kaloryczność masła orzechowego zależy od rodzaju orzechów użytych do jego wykonania. Najmniej kaloryczne jest masło z orzechów nerkowca - w 100 g jest 553 kcal. Masło z orzechów arachidowych to 567 kcal, a z orzechów brazylijskich - 656 kcal. Jednak w przypadku orzechów kaloryczność to nie najlepszy wyznacznik właściwości prozdrowotnych. Najbardziej kaloryczne orzechy brazylijskie zawierają najmniej węglowodanów i najwięcej kwasów omega-6. Masło orzechowe pomimo swojej wysokiej kaloryczności jest świetnym produktem w diecie osób aktywnych fizycznie. Przede wszystkim jest bogatym źródłem białka roślinnego oraz witamin z grupy B. Ponadto spożywanie masła orzechowego podnosi poziom serotoniny oraz obniża ładunek glikemiczny dań.
Z czym jeść masło orzechowe?
Chociaż masło orzechowe najczęściej służy do smarowania kanapek, nie jest to jedyny sposób jego wykorzystania w kuchni. Oto kilka przepisów z masłem orzechowym:
- Migdałowy budyń jaglany z masłem orzechowym. Przyjemne z pożytecznym,
- Fit ciasto z masła orzechowego,
- Koktajl orzechowy,
- Przepis na białkowe ciastka orzechowe bez pieczenia,
- Omlet czekoladowy z bananem i masłem migdałowym,
- Przekąska po treningu: tost z masłem migdałowym i bananem,
- Zdrowy krem czekoladowo-orzechowy,
- Cukierki na diecie - FIT Michałki,
- Czekoladowe batony proteinowe z chia i masłem orzechowym.