W Polsce jest zakazany. Wiele osób ma w ogrodzie

W 2022 roku popularny dławisz okrągłolistny trafił na listę inwazyjnych gatunków obcych, stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej. Oznacza to, że jego przetrzymywanie, uprawa i hodowla stanowią nawet przestępstwo.

Dławisz okrągłolistny jest zakazany w Polsce
Dławisz okrągłolistny jest zakazany w Polsce
Źródło zdjęć: © Getty Images

29.03.2024 | aktual.: 29.03.2024 17:48

Niewymagający, niesforny i - jak się okazuje, również niebezpieczny. W sierpniu 2022 roku weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej, uzupełniające listę inwazyjnych gatunków obcych, które stwarzają zagrożenie dla Unii Europejskiej. Wśród roślin, które dodano do listy, znalazł się popularny dławisz okrągłolistny, rosnący w wielu ogródkach, a w szczególności - żywopłotach. Stał się gatunkiem zakazanym.

Długosz okrągłolistny jest zakazany

Las Polski poinformował na swojej stronie internetowej, co dokładnie oznacza wpis na listę inwazyjnych gatunków obcych, stwarzających zagrożenie. Jak możemy przeczytać, długosz okrągłolistny został wpisany na listę w 2022 roku, z odroczeniem do 2027 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wpis na listę oznacza automatycznie, że we wszystkich państwach UE wprowadzanie na terytorium Unii, przywożenie do UE, wywożenie z UE lub przemieszczanie w granicach UE, a także przetrzymywanie, hodowanie oraz zezwalanie na ich rozmnażanie, hodowla lub uprawa, wprowadzanie do obrotu, wykorzystywanie lub wymienianie oraz uwalnianie do środowiska to czyny zakazane i stanowią przestępstwo" - czytamy.

Dławisz okrągłolistny gatunkiem inwazyjnym

Dławisz okrągłolistny pochodzi z Azji Wschodniej. W Polsce i Unii Europejskiej pojawił się już jednak dawno, a z racji zbyt inwazyjnej natury trafił na listę roślin zakazanych.

Dlaczego podkreśla się jego inwazyjną naturę? Dławisz okrągłolistny jest bardzo silnie rosnącym pnączem. Ci, którzy posadzili go w ogrodzie lub posiadają żywopłot, stworzony właśnie z dławisza, muszą bacznie obserwować i kontrolować jego rozrost. Jak wskazuje sama jego nazwa, gatunek ten może "zdławić" rośliny rosnące w pobliżu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)