Masz psa? Zdziwisz się, jak wpływa na twój mózg
Zdrowa dieta, ruch i dobry sen to tylko kilka czynników, które wpływają na zdrowie człowieka, a przede wszystkim na jego samopoczucie. Wśród tych najważniejszych wymienia się także opiekę nad zwierzętami, która ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wykazały to badania w USA.
20.09.2023 | aktual.: 20.09.2023 11:56
O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, mówi się już od dawna. Trzeba jednak przyznać, że posiadanie kota czy innych zwierząt domowych wpływa na człowieka równie dobrze, co posiadanie psiego przyjaciela. Według amerykańskich badań, długoterminowa opieka nad zwierzętami jest jednym z najważniejszych czynników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu człowieka.
Wpływ zwierząt na zdrowie mózgu człowieka
Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat uznaje pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzęciem na zdrowie człowieka - głównie w przypadku chorób psychicznych, wieńcowych czy łagodzenia bólu. Już w 1883 roku stwierdzono bowiem, że obcowanie ze zwierzęciem obniża tętno i ciśnienie krwi u człowieka, a dodatkowo - redukuje stres.
Badania nad wpływem zwierząt na zdrowie człowieka wciąż jednak trwają, a w 2022 roku amerykańcy naukowcy postanowili dokładniej zbadać, jaki wpływ na funkcjonowanie mózgu człowieka ma nie tylko obecność zwierząt, ale i długoterminowa opieka nad nimi.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Michigan, posiadanie zwierzęcia, takiego jak pies lub kot, przez pięć lat lub dłużej, może wiązać się z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych - w szczególności u osób starszych.
"Wcześniejsze badania sugerowały, że więź człowiek-zwierzę może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi i stres. Nasze wyniki sugerują, że posiadanie zwierząt domowych może również chronić przed spadkiem funkcji poznawczych" - powiedziała autorka badania Tiffany Braley.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Co rozumie pies? Naukowcy nie mają wątpliwości
Zwierzęta wpływają na utrzymanie funkcji poznawczych
Amerykańscy naukowcy postanowili przeanalizować dane poznawcze 1369 starszych osób w wieku ok. 65 lat, które miały normalne zdolności poznawcze. 53 proc. z nich posiadało zwierzęta domowe, a 32 proc. posiadało zwierzęta przez pięć lat lub dłużej.
W trakcie badania, które trwało sześć lat, wykonano wiele testów poznawczych. Wynik obejmował testy odejmowania, liczenia i przypominania słów. Tym samym stwierdzono, że funkcje poznawcze spadały u właścicieli zwierząt domowych w wolniejszym tempie. Szczególną różnicę zauważono u opiekunów, którzy posiadali je przez dłużej niż pięć lat.
"Ponieważ stres może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, potencjalne skutki posiadania zwierząt domowych, które mogą buforować stres, stanowią prawdopodobną przyczynę naszych odkryć. Zwierzę towarzyszące pomaga również zwiększyć aktywność fizyczną, co może korzystnie wpłynąć na zdrowie poznawcze" - wyjaśniła Tiffany Braley.
Zobacz także: W ten sposób najlepiej okazać psu miłość. Nowe badania
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.