Co rozumie pies? Naukowcy nie mają wątpliwości
Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają złudzeń — psy wiedzą o nas więcej, niż nam się do tej pory wydawało. Zdaniem naukowców, czworonogi potrafią dosłownie z nas "czytać". Czego jeszcze nie wiemy o psach?
04.07.2023 | aktual.: 04.07.2023 10:32
Od zarania dziejów pies uważany jest za najwierniejszego i najlepszego przyjaciela człowieka. Choć mogłoby się wydawać, że o psach wiemy już niemal wszystko, zdaniem naukowców, są one jeszcze mądrzejsze, niż myśleliśmy.
Czytaj także: Twój pies je trawę? Ważny sygnał
Pies rozumie więcej, niż sądziliśmy
Naukowcy Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu przeprowadzili badanie, które dotyczyło reakcji mózgu psów i ludzi na bodźce wzrokowe. W trakcie badań wykorzystano metodę obrazowania za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki są zaskakujące, bowiem udowodniły, że psy patrzą na człowieka z zupełnie innej perspektywy, niż dotychczas się wydawało. Czworonogi rozpoznają nie tylko głos i słowa, ale tez doskonale radzą sobie z rozpoznaniem komunikatów niewerbalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płat skroniowy psa jest łudząco podobny do płatu skroniowego człowieka
Płat skroniowy to część mózgu, którą to posiadają zarówno ludzie, jak i inni przedstawiciele gatunku naczelnych. To część kory mózgowej, która umiejscowiona jest nieopodal uszu. Odpowiada za przetwarzanie informacji, zarówno tych werbalnych jak i niewerbalnych.
Badania wiedeńskich naukowców wykazały, że w płacie skroniowym psa znajduje się region, który odpowiada za rozpoznawanie ciał i mimiki twarzy. Co istotne, ta część płatu skroniowego u psa do złudzenia przypomina fragment płatu skroniowego u człowieka odpowiadającego za tę samą umiejętność. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, psy muszą najpierw rozpoznać sygnał zapachowy, żeby uruchomić tę część mózgu.
Wyniki badania jasno wskazują, że psy rozumieją nasze emocje, biorąc pod uwagę nie tylko ekspresję twarzy, ale też i całego ciała. Czworonogi są w stanie rozpoznać takie sygnały nie tylko u ludzi, ale też u innych gatunków.
Czytaj także: Wzięli psa z schroniska. Pokazali, co zrobił w domu
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl