FitnessMenopauza może być odwracalna

Menopauza może być odwracalna

Uczeni po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium ludzką komórkę jajową w
oparciu o komórki macierzyste. Następnym etapem będzie jej laboratoryjne zapłodnienie, jeśli
naukowcy uzyskają na to zgodę - poinformował dziennik "The Independent".

Menopauza może być odwracalna
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.04.2012 | aktual.: 09.04.2012 21:58

Uczeni po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium ludzką komórkę jajową w oparciu o komórki macierzyste. Następnym etapem będzie jej laboratoryjne zapłodnienie, jeśli naukowcy uzyskają na to zgodę - poinformował dziennik "The Independent". Naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu we współpracy z Szkołą Medyczną Harvarda są pierwszymi, którym udało się wyprodukować dojrzałe ludzkie komórki jajowe z komórek macierzystych wyodrębnionych z tkanki jajnikowej.

Dotychczas stosunkowo niewielką liczbę dojrzałych ludzkich komórek jajowych udawało się pobrać z jajników pobudzonych hormonalnie. Metoda ta - jak pisze gazeta - ma swoje techniczne ograniczenia, co powodowało braki komórek przy zapłodnieniach in vitro i w badaniach naukowych.

Jeśli naukowcy uzyskają zgodę organizacji HEFA (Human Fertilisation and Embryology Authority) nadzorującej badania nad komórkami ludzkimi, to jeszcze w tym roku zamierzają zapłodnić męskim nasieniem komórki jajowe uzyskane z komórek macierzystych, by zorientować się, czy rozwijają się prawidłowo.

Jeśli powstanie zarodek, to będzie badany przez 14 dni, co jest obecnie maksymalnym, prawnie dopuszczalnym limitem w tego rodzaju eksperymentach, po czym zostanie zamrożony, lub obumrze. Jako "materiał eksperymentalny" nie będzie implantowany kobiecie.

"Independent" twierdzi, że eksperyment może przekształcić dotychczasowe techniki sztucznego zapłodnienia i spowodować, że kobieta będzie płodna także w późniejszych latach życia.

"Uzyskiwanie ludzkich komórek jajowych otwiera możliwość ponownego uzupełnienia jajników u starszych kobiet, by uchronić je przed chorobami występującymi na podłożu menopauzy, od osteoporozy po choroby serca" - dodaje gazeta.

Cytowany przez nią prof. Jonathan Tilly ze Szkoły Medycznej Harvarda kwestionuje powszechnie akceptowany pogląd, że kobieta rodzi się z pełnym "zestawem" komórek jajowych, które stopniowo wytraca, osiągając menopauzę. Według niego przeświadczenie, iż raz wykorzystany zestaw nie może być uzupełniony jest nieprawdziwe.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
menopauzajajnikizapłodnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)