Metoda perswazji w wychowaniu dziecka

Metoda perswazji w wychowaniu dziecka

Metoda perswazji w wychowaniu dziecka
Źródło zdjęć: © 123RF
19.02.2019 16:04, aktualizacja: 25.02.2019 13:49

Metoda perswazji jest jedną ze skuteczniejszych metod wychowania dziecka. Jest jednak dosyć wymagająca, ponieważ rodzic musi formułować trafne argumenty i posiadać szeroki zasób wiedzy. Dowiedz się, jak skutecznie stosować metodę perswazji podczas wychowywania dziecka.

Na czym polega metoda perswazji?

Istotą metody perswazji jest dostarczanie młodemu człowiekowi informacji w celu ukształtowania jego poglądów w szczególności na płaszczyźnie moralnej. Za pomocą słów rodzic przedstawia dziecku jego prawa oraz obowiązki, które ciążą na młodym człowieku jako pełnoprawnym członku społeczeństwa. Metoda perswazyjna jest szczególnie przydatna przy wyjaśnianiu koncepcji abstrakcyjnych, wartości lub norm postępowania.

Perswazja to nie manipulacja

Należy wyznaczyć grubą granicę pomiędzy perswazją a manipulacją. Perswazja to nakłanianie lub przekonywanie kogoś do swoich racji za pomocą rzeczowych i prawdziwych argumentów. Wywieramy wpływ na drugiego człowieka, jednak zawsze decyzja pozostaje w jego rękach. Natomiast w przypadku manipulacji przedstawiamy swój pogląd jako ostateczny, a odbiorca jest pozbawiony możliwości wyboru. Manipulacja jest nieetyczną formą wywierania wpływu na drugiego człowieka i nie powinna być stosowana podczas procesu wychowywania dziecka.

Obraz
© 123RF

Metoda perswazji – wskazówki dla rodziców

Bądź autorytetem. Metoda perswazyjna będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zbudujemy odpowiednią relację ze swoim podopiecznym. Aby tłumaczyć mu kwestie moralne, sami musimy świecić najlepszym przykładem. Bycie autorytetem w oczach dziecka podnosi nasze kompetencje podczas prób perswazyjnych.

Używaj przykładów. Złożone terminy (w szczególności kwestie moralne) muszą być poparte przykładami, najlepiej gdy odnoszą się one do doświadczeń dziecka. Młody umysł najszybciej przyswaja informacje, które może umieścić w konkretnym miejscu swojej rzeczywistości.

Dyskutuj z dzieckiem. Metoda perswazyjna nie powinna się opierać tylko na jednostronnym przekazywaniu wiedzy. Taka forma wykładowa szybko znudzi i zniechęci podopiecznego. Warto wchodzić w dyskusję i polemikę z młodym człowiekiem, ponieważ to zakłada obustronne zaangażowanie. Dodatkowo zachęca do aktywności intelektualnej i kształtuje umiejętność wyrażania własnych opinii.

Nie bądź moralizatorem. Traktuj dziecko jako partnera, nie jako osobę mniej inteligentną, którą trzeba zdominować siłą argumentów. Wychowanek i tak stoi na niższej pozycji, gdyż to on przyjmuje wiedzę od nas. Nie należy go dodatkowo demotywować poprzez narzucanie własnego zdania i przesadne moralizatorstwo.

Perswazja słowna – wskazówki dla rodziców

Aby metoda perswazji zawsze była skuteczna, można podczas rozmowy z podopiecznym wykorzystać elementy perswazji słownej, czyli środków językowych, które silniej wpływają na odbiorcę. Można to realizować poprzez:

  • odwoływanie się do idei wspólnoty i przynależności, czyli stosowanie liczby mnogiej (np. "my, Polacy, powinniśmy się trzymać razem");
  • stosowanie czasowników "należy" i "powinieneś" zamiast bardziej nachalnego "musisz";
  • posługiwanie się sformułowaniami typu "postaw się w mojej sytuacji" lub "wyobraź sobie", które odwołują się do uczuć dziecka i jego świata wewnętrznego.

Skutki stosowania metody perswazji

Dzięki zastosowaniu metody perswazji w wychowaniu, kształtujemy w dziecku poczucie własnej wartości. Ta metoda wychowawcza wpływa pozytywnie na wewnętrzny rozwój emocjonalny i charakter wychowanka. Ponadto pomaga mu odróżnić dobro od zła. Dziecko będzie pełne empatii i nie będzie miało problemów z wyrażaniem uczuć.