Trwa ładowanie...
d3w4aho

Mężczyzna czy kobieta? Mózg identyfikuje płeć na podstawie subtelnych różnic w odcieniu skóry

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyzna czy kobieta? Mózg identyfikuje płeć na podstawie subtelnych różnic w odcieniu skóry
(Uniwersytet Montrealu)
d3w4aho

Za każdym razem, kiedy spoglądamy w nieznaną sobie twarz, pierwszą rzeczą, jaką zajmuje się nasz umysł, jest ustalenie, jakiej płci jest jej właściciel. Badania kanadyjskich naukowców wskazują, że proces identyfikacji opiera się na subtelnych różnicach w odcieniu skóry.

U kobiet kontrast pomiędzy ustami i skórą wokół nich jest bardziej widoczny niż u mężczyzn. Mózg koncentruje się także na tonach skóry w okolicach brwi oraz na tęczówkach, jednak ten proces jest bardziej długotrwały.

Nicolas Dupuis-Roy oraz profesor Frédéric Gosselin z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Montrealskiego przygotowali trzysta zdjęć i poprosili sto osób o przydzielenie im płci. Nie wszystkie obrazy miały kolor naturalnej cery. Okazuje się, że mózg skanuje kolor skóry, rejestrując zmiany w pigmentacji i subtelne odcienie.

 (fot. Uniwersytet Montrealu)
((fot. Uniwersytet Montrealu))

Seria nr 1: twarze androgeniczne

 (fot. Uniwersytet Montrealu)
((fot. Uniwersytet Montrealu))

Seria nr 2: twarze nacechowane płciowo

d3w4aho

Zdjęcia przedstawicieli osób rasy kaukaskiej pobrano z sieci, aby uzyskać efekt autentyczności. Mężczyźni byli gładko ogoleni. Chromatyczną (kolor) oraz achromatyczną (szarości) zawartość obrazów zmieniano co 200 milisekund, aby przekonać się, na czym skupi się obserwator. Okazało się, że mózg ocenia kolor ust. - Może się to wiązać z lepszą sprawnością krążeniowo-oddechową oraz wyższym stężeniem estrogenów, co z kolei informuje o płodności - zauważył Dupuis-Roy.

Do tej pory uważano, że przypisywanie płci opiera się na odległości pomiędzy brwiami i oczami. U kobiet jest ona większa niż u mężczyzn.

(mtr)/ WP Kobieta

POLECAMY:

* Fonoholizm*

d3w4aho

* 10 tygodni do szczęścia*

* Czy dopadło cię FOMO?*

d3w4aho

Podziel się opinią

Share
d3w4aho
d3w4aho