Trwa ładowanie...
dmqjhmo

Mężczyznom podobają się inteligentne kobiety. Ale tylko "teoretycznie"

Naukowcy z University at Buffalo w stanie Nowy Jork postanowili sprawdzić, czy mężczyźni uważają inteligentne kobiety za "seksowne". Szybko okazało się, że tak, ale tylko, jeśli… nie mają z nimi do czynienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyznom podobają się inteligentne kobiety. Ale tylko "teoretycznie"
(123RF)
dmqjhmo

Zaskakujące wyniki badania zostały opublikowane w "Personality and Social Psychology Bulletin". Większość biorących udział w badaniu heteroseksualnych mężczyzn deklarowała, że woleliby bardziej inteligentną partnerkę. Jednocześnie podczas konfrontacji okazywało się, że kobieta, która przewyższała ich intelektualnie, wydawała się im mniej atrakcyjna.

Innymi słowy, kiedy mężczyźni spodziewali się, że będą mieć kontakt z kobietą, która aktualnie znajdowała się w innym miejscu (na przykład sąsiednim pokoju), tym mocniej chcieli się z nią spotkać, im bardziej wydawała się im inteligentna. Z drugiej strony, kiedy finalnie dochodziło do spotkania, mężczyźni wykazywali mniejsze zainteresowanie tymi paniami, które wydawały im się inteligentniejsze.

Współautorka badania prof. Laura Park tłumaczy, że istnieje różnica pomiędzy tym, co teoretycznie oceniamy jako atrakcyjnie a oceną prawdziwej osoby posiadającej daną cechę. Dodaje jednak, że takie rozbieżności istnieją tylko wówczas, kiedy dla badanego dana cecha (w tym wypadku inteligencja), jest czymś istotnym. – Kiedy dbamy o tę cechę, wolimy widzieć ją u kogoś, z kim nie mamy bezpośredniego kontaktu, a czujemy się zagrożeni, kiedy posiadająca ją osoba się do nas zbliża – wyjaśnia psycholog w rozmowie ze "Spring".

dmqjhmo

W łącznie 6 badaniach nad atrakcyjnością wzięło udział 650 mężczyzn. Kolejnym etapem badań będzie sprawdzenie, czy analogiczny mechanizm obserwujemy u kobiet, skonfrontowanych z bardziej inteligentnymi mężczyznami, a także u osób homoseksualnych.

Zobacz też: Zając-Rzeźniczak broni WAGs: "Są fajne, inteligentne i spełniają się zawodowo"

dmqjhmo

Podziel się opinią

Share

dmqjhmo

dmqjhmo