Mięso - wartości odżywcze i rodzaje. Jakie mięso wybrać?
Mięso to prawdopodobnie najpopularniejszy produkt pochodzenia zwierzęcego. Warto pamiętać, że każdy rodzaj mięsa ma szansę wnieść do naszego organizmu coś wartościowego. Jakie są różnice pomiędzy mięsem białym a czerwonym i które z nich jest bardziej wartościowe?
Mięso - właściwości, gatunki
Mięso to dość istotny i niezwykle popularny element naszej codziennej diety, który chętnie spożywamy nie tylko w trakcie głównych posiłków, lecz nawet w ramach przekąski w ciągu dnia. Najczęściej stosujemy go jako dodatek do kanapek lub składnik dania obiadowego, a na tym zazwyczaj się przecież nie kończy.
W ostatnich latach wiele osób zrezygnowało ze spożywania mięsa ze względów zdrowotnych bądź ideologicznych. Jednak fakty są takie, że mięso, szczególnie w jak najmniej przetworzonej formie, jest dla naszego organizmu gwarantem utrzymania dobrego zdrowia.
Czy mięso jest zdrowe? To pytanie pada wyjątkowo często, jednak odpowiedź na nie bywa niejednoznaczna. Faktem jest, że w skład mięsa wchodzi dużo białka, żelaza i witamin z grupy B, które są niezwykle cenne dla naszego organizmu. Jednak prawdą jest także, że spożywamy go zazwyczaj zdecydowanie więcej niż potrzebujemy.
Nie bez znaczenia jest też wybierany przez nas gatunek mięsa, które możemy podzielić na dwie grupy: białe i czerwone. Te pierwsze są co prawda częściej polecane osobom dbającym o linię, jednak wieprzowina czy wołowina także mają swoje zalety, o których warto wspomnieć.
Mięso białe - charakterystyka
Pod pojęciem mięsa białego rozumiemy głównie mięso drobiowe, a więc to pochodzące między innymi od kur, indyków, kaczek, przepiórek czy gęsi. Charakteryzuje się ono przede wszystkim mniejszą zawartością mioglobiny, czyli czerwonego barwnika podobnego do hemoglobiny, oraz mniejszą kalorycznością z racji mniejszej ilości tłuszczu.
Mięso białe powszechnie uważane jest za zdrowszą alternatywę dla mięsa czerwonego, jednak wiele zależy od sposobu jego podania. Prawdą jest, że mięso z kurczaka bądź indyka dostarcza naszemu organizmowi mniej cholesterolu, jednak oczywistym jest, że panierowany kotlet z kurczaka będzie dla nas dużo bardziej kaloryczny i mniej wartościowy niż na przykład mięso kurczaka ugotowane na parze.
Mięso czerwone - charakterystyka
Mianem mięsa czerwonego określamy to pochodzące od zwierząt hodowlanych i łownych. Jego nazwa wynika z większej zawartości mioglobiny w porównaniu do mięsa białego, co wpływa na jego kolor. Mięso czerwone to przede wszystkim wieprzowina i wołowina, jednak do tej kategorii zaliczamy również cielęcinę, baraninę, kozinę, koninę, jagnięcinę czy dziczyznę. Inną różnicą pomiędzy mięsem białym a czerwonym jest zawarta w nich tkanka tłuszczowa, której w drugim z gatunków znajdziemy zdecydowanie więcej.
Mimo powszechnego przeświadczenia, że mięso czerwone jest gorsze niż białe, to ma ono oczywiście swoje zalety. Przykładem może być wołowina, która zawiera w sobie aż 3 razy więcej dobrze przyswajalnego żelaza i cynku niż kurczak, albo wieprzowina, w której znajdziemy najwięcej witaminy B1 spośród wszystkich gatunków mięs.
Jaki rodzaj mięsa wybrać? Kaloryczność mięsa
Wybór odpowiedniego gatunku mięsa może mieć istotne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeżeli wytrwale liczymy kalorie i staramy się unikać dań tłustych i ciężkostrawnych, to lepiej postawić na białe, chude mięso, szczególnie indyka czy kaczkę. Różnica w kaloryczności indyka i wieprzowiny może być nawet trzykrotna, dlatego warto zwrócić uwagę na spożywane przez nas rodzaje mięsa. Jeśli natomiast potrzebujemy dużych dawek żelaza, szczególnie w przypadku anemii, dużo lepiej sprawdzi się mięso czerwone.
Ile kalorii mają różne rodzaje mięsa?
- kalorie w mięsie kaczki: 337 kcal/100 g
- kalorie w mięsie kurczaka: 172 kcal/100 g
- kalorie w mięsie indyka: 189 kcal/100 g
- kalorie w polędwicy wieprzowej: 204 kcal/100 g
- kalorie w polędwicy wołowej: 218 kcal/100 g
- kalorie w wieprzowinie: 196 kcal/100 g
- kalorie w wołowinie: 248 kcal/100 g