Malowanie rzęs powoduje, że stają się słabsze; golenie nóg wzmacnia włoski, fluid zatyka pory, a kosmetyków przeciwzmarszczokowych nie wolno używać przed 30 – czy te opinie naprawdę są prawdziwe?
Malowanie rzęs powoduje, że stają się słabsze; golenie nóg wzmacnia włoski, fluid zatyka pory, a kosmetyków przeciwzmarszczokowych nie wolno używać przed 30 – czy te opinie naprawdę są prawdziwe?
Kosmetyków przeciwzmarszczkowych można używać dopiero po trzydziestce
Nie. Najnowsze trendy w kosmetyce mówią: przede wszystkim profilaktyka. A to oznacza, że kosmetyków przeciwzmarszczokowych (najlepiej chroniących skórę przez wolnymi rodnikami i zapobiegających powstawaniu zmarszczek mimicznych) można używać już po 25. roku życia. Natomiast po 30-tych urodzinach zacznij stosować te o silniejszym działaniu.
Filtr SPF 10 dobrze chroni przed słońcem
Tak, pod warunkiem jednak, że używasz go zimą. Wiosną i latem najlepszy będzie SPF 30. Pamiętaj jednak, że ten filtr chroni tylko przed promieniowaniem UVB, a Twoja skóra musi być chroniona także przed UVA. Dlatego dokładnie czytaj informacje na opakowaniu i sprawdzaj czy kosmetyk zawiera oba te filtry.
Częste mycie głowy osłabia włosy?
Nie, zwłaszcza jeśli używasz dobrych jakościowo produktów do mycia włosów, które dodatkowo dostosowane są do potrzeb skóry głowy i rodzaju włosów. Wtedy nawet codzienne mycie głowy nie wpłynie na pogorszenie kondycji włosów.
Podkład zakleja pory skóry i nie pozwala jej oddychać?
Nie, nowoczesne podkłady swobodnie przepuszczają powietrze dzięki temu, że tworzą na skórze „siateczkę”, która pozwala jej swobodnie oddychać. Dobrze dobrany podkład działa niemal jak krem, nie tylko upiększając cerę, ale także ją pielęgnując.
Malowanie rzęs osłabia je i rozjaśnia?
Nie, dobrej jakości tusze często zawierają także składniki pielęgnacyjne i nawilżające, dzięki czemu działają jak odżywki. Mascary nie zwiększają ani nie zmniejszają ilości włosków, ich grubości czy kształtu – to cechy wrodzone każdej z nas. Kolor rzęs może jednak ulec zmianie podczas używania henny.
Jeśli krem nie działa po dwóch tygodniach, trzeba go zmienić
Tak, jeśli używasz kremów na trądzik. Jeśli jednak chcesz ocenić działanie kremu ujędrniającego lub przeciwzmarszczkowego musisz poczekać przynajmniej sześć tygodni. Po tym czasie powinny już być widoczne pierwsze efekty. Jeśli natomiast zależy Ci na znacznym spłyceniu zmarszczek, musisz poczekać trzy miesiące i dopiero wtedy wydać opinię o działaniu kremu.
Im częściej używamy peelingów, tym skóra lepiej wygląda
Nie, częste używanie peelingów mechanicznych, z granulkami może spowodować, że skóra stanie się przesuszona i podrażniona. Powinno się ich używać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Inne zasady obowiązują w przypadku peelingów chemicznych, np. z kwasem glikolowym – tych używa się codziennie przez 14 dni, a potem następuje kilkumiesięczna przerwa.
Im krem ma więcej witaminy C, tym lepiej rozjaśnia skórę
Niekoniecznie, czasem bowiem wysokie stężenie jakiegoś składnika wcale nie gwarantuje jego skuteczność. Najlepiej stosować kosmetyki, które zawierają co najmniej trzy składniki wybielające.
Przeciwtrądzikowe żele do mycia twarzy nie działają, bo zbyt krótko są na skórze
Nieprawda, preparaty do mycia twarzy działają, ponieważ zawierają odpowiednie składniki aktywne, które pozostają na twarzy nawet po zmyciu kosmetyku. Dlatego nie musisz martwić się, czy dany żel na pewno zmniejszy krostkę czy wyrówna koloryt skóry. Zrobi to na pewno, o ile po jego nałożeniu, będziesz masowała skórę około jednej minuty, a potem dokładnie go spłuczesz. Następnie poczekaj, aż skóra wyschnie i nałóż na nią odpowiedni krem.
Kosmetyki do lodówki
Okazuje się, że w zimnych temperaturach dobrze czują się tylko lakiery do paznokci i niektóre rodzaje pomadek. Nie wolno trzymać w lodówce kosmetyków w postaci emulsji, ani kremów pielęgnujących. Kosmetolodzy ostrzegają, że większość produktów nie jest przystosowana do przechowywania w niskiej temperaturze, która powoduje rozwarstwienie kosmetyku, a w konsekwencji utratę przez niego właściwości pielęgnacyjnych. Dla większości produktów kosmetycznych właściwą do przechowywania temperaturą jest temperatura pokojowa.
Antyperspiranty i dezodoranty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi
Wiele osób uważa, że sole glinu zawarte w składzie antyperspirantów blokują wydzielenie toksyn i mają działanie kancerogenne. Jednak głównie to wątroba i nerki służą do usuwania toksyn. Poza tym, co potwierdzają naukowców żadne badanie jak dotąd nie dowiodło wpływu dezodorantów i antyperspirantów na rozwój raka piersi.
Hipoalergiczne czyli bezpieczne
Kupując kosmetyk, na którego opakowaniu widnieje napis „hipoalergiczny”, nie dostajesz gwarancji, że dany produkt będzie na pewno odpowiedni do Twojej cery, zwłaszcza jeśli jest ona wrażliwa. Kosmetyk hipoalergiczny to taki, do którego produkcji wykorzystano jak najmniej alergenów i sztucznych komponentów, lecz i tak, podchodź do niego ostrożnie, gdy masz tendencje do alergii.
Golenie vs. depilacja
Ostrza maszynki ucinają włoski tuż przy skórze, dlatego kiedy odrastają wydają się twardsze i mocniejsze. Kiedy depilujesz włoski ciepłym woskiem są one usuwane wraz z cebulkami. Te odrastające są słabsze i delikatne, a czasem zbyt cienkie, by przebić się przez skórę. To właśnie powoduje ich wrastanie i czasem stany zapalne. Jeśli jednak pozostawiłabyś włoski do całkowitego odrośnięcia zauważyłabyś, że odrosły dokładnie w takiej samej kondycji: ani cieńsze, ani mocniejsze. Depilacja wraz z cebulką sprawia tylko, że rosną wolniej.
Podcinanie końcówek włosów powoduje ich szybszy wzrost
Regularne podcinanie końcówek włosów, zwłaszcza jeśli mają tendencję do kruszenia się lub rozdwajania, poprawia wygląd i linię fryzury. Postrzępione końcówki nadają fryzurze smutny, zaniedbany wygląd. Poza tym regularne podcinanie zapobiega rozdwajaniu się włosów na całej długości. Samo podcinanie końcówek nie wpływa jednak diametralnie na porost włosów.
Depilacja wąsika? Nigdy!
Kobiety obawiają się depilacji włosków nad ustami, a głównym argumentem na zaniechanie tego, czasem koniecznego, zabiegu kosmetycznego, jest przekonanie, że wywoskowane włoski odrosną grubsze, mocniejsze i ciemniejsze. Jeśli tzw. „wąsik” wywoskowany został w prawidłowy sposób na pewno nie zostanie po nim żaden ślad w postaci przebarwień, zapalenia mieszków włosowych, a następnego ranka nie obudzimy się z zamaszystym wąsem.
Tekst: Zuzanna Menkes (oprac. na podst. Samo Zdrowie, Avanti oraz Elle.com)