Blisko ludziMłoda Polka przełamuje tabu

Młoda Polka przełamuje tabu

Młoda Polka przełamuje tabu
Źródło zdjęć: © stomalife.pl
Katarzyna Gruszczyńska

31.05.2016 11:09, aktual.: 31.05.2016 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Roksana Mikołajczak jest pierwszą Polką, która mając wyłonioną stomię, odważyła się publicznie pokazać swoje ciążowe zdjęcie. Sesja zdjęciowa ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA” została zorganizowana na potrzeby ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,STOMAlife. Odkryj stomię”. Kampania z udziałem Roksany ma uświadomić Polakom, że posiadanie stomii nie musi wykluczać z normalnego życia.

Roksana Mikołajczak ma 24-lata i pochodzi ze Świętochłowic. Od ósmego roku życia choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli jedną z odmian nieswoistego zapalenia jelit. W celu poprawy jej codziennego funkcjonowania, lekarze zdecydowali się na wyłonienie u niej stomii.

- Decyzja o ciąży była w dużej mierze podyktowana instynktem macierzyńskim.
W pewnym momencie poczułam, że bardzo chcę mieć dziecko. Jestem młoda i uważam, że mimo choroby mam prawo żyć normalnie. Oczywiście, zanim zdecydowałam się zajść w ciążę, obawiałam się o zdrowie maleństwa. Powodem do strachu nie była jednak posiadana przeze mnie stomia, ale schorzenie, będące przyczyną jej wyłonienia - mówi Roksana Mikołajczak.
Nie jest odosobniona w swoich obawach. Wiele kobiet, u których zostaje podjęta decyzja o konieczności wyłonienia stomii, zastanawia się nad kwestiami związanymi z życiem intymnym oraz macierzyństwem. Boją się, że płód nie będzie rozwijał się prawidłowo.

- Roksana ma stomię od 3 lat i szczęśliwie zaszła w ciążę. Pokazujemy ten piękny moment w życiu kobiety, a poprzez akcję udowadniamy, że stomiczki także mogą zostać mamami - powiedziała w wywiadzie dla newsrm.tv Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife. Niezwykłe zdjęcia Roksany zawisły na warszawskich autobusach i w metrze.

Lekarze podkreślają, że chociaż ciąża u stomiczek wymaga specjalnej opieki, to jest ona jak najbardziej możliwa.
Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. W Polsce żyje obecnie około 40 tysięcy stomików, a ich liczba nieustanie wzrasta ze względu na coraz częstsze przypadki zachorowań na raka jelita grubego oraz choroby przewodu pokarmowego. Jak wyjaśnia Magdalena Piegat, choroby układu pokarmowego, w wyniku których stomia musi zostać wyłoniona, są charakterystyczne dla krajów wysoko rozwiniętych. W dużym stopniu przyczyną tego jest sposób odżywiania się ich mieszkańców. Poza chorobami zapalnymi, stomia wyłaniania jest również w następstwie raka jelita grubego czy uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku wypadków drogowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także