Blisko ludziMłoda Polka przełamuje tabu

Młoda Polka przełamuje tabu

Roksana Mikołajczak jest pierwszą Polką, która mając wyłonioną stomię, odważyła się publicznie pokazać swoje ciążowe zdjęcie. Sesja zdjęciowa ,,Od 3 lat stomiczka, TERAZ MATKA” została zorganizowana na potrzeby ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,STOMAlife. Odkryj stomię”. Kampania z udziałem Roksany ma uświadomić Polakom, że posiadanie stomii nie musi wykluczać z normalnego życia.

Młoda Polka przełamuje tabu
Źródło zdjęć: © stomalife.pl
Katarzyna Gruszczyńska

31.05.2016 | aktual.: 31.05.2016 12:34

Roksana Mikołajczak ma 24-lata i pochodzi ze Świętochłowic. Od ósmego roku życia choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli jedną z odmian nieswoistego zapalenia jelit. W celu poprawy jej codziennego funkcjonowania, lekarze zdecydowali się na wyłonienie u niej stomii.

- Decyzja o ciąży była w dużej mierze podyktowana instynktem macierzyńskim.
W pewnym momencie poczułam, że bardzo chcę mieć dziecko. Jestem młoda i uważam, że mimo choroby mam prawo żyć normalnie. Oczywiście, zanim zdecydowałam się zajść w ciążę, obawiałam się o zdrowie maleństwa. Powodem do strachu nie była jednak posiadana przeze mnie stomia, ale schorzenie, będące przyczyną jej wyłonienia - mówi Roksana Mikołajczak.
Nie jest odosobniona w swoich obawach. Wiele kobiet, u których zostaje podjęta decyzja o konieczności wyłonienia stomii, zastanawia się nad kwestiami związanymi z życiem intymnym oraz macierzyństwem. Boją się, że płód nie będzie rozwijał się prawidłowo.

- Roksana ma stomię od 3 lat i szczęśliwie zaszła w ciążę. Pokazujemy ten piękny moment w życiu kobiety, a poprzez akcję udowadniamy, że stomiczki także mogą zostać mamami - powiedziała w wywiadzie dla newsrm.tv Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife. Niezwykłe zdjęcia Roksany zawisły na warszawskich autobusach i w metrze.

Lekarze podkreślają, że chociaż ciąża u stomiczek wymaga specjalnej opieki, to jest ona jak najbardziej możliwa.
Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. W Polsce żyje obecnie około 40 tysięcy stomików, a ich liczba nieustanie wzrasta ze względu na coraz częstsze przypadki zachorowań na raka jelita grubego oraz choroby przewodu pokarmowego. Jak wyjaśnia Magdalena Piegat, choroby układu pokarmowego, w wyniku których stomia musi zostać wyłoniona, są charakterystyczne dla krajów wysoko rozwiniętych. W dużym stopniu przyczyną tego jest sposób odżywiania się ich mieszkańców. Poza chorobami zapalnymi, stomia wyłaniania jest również w następstwie raka jelita grubego czy uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku wypadków drogowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)