Trwa ładowanie...

Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Powodami problemy finansowe i traumy

Choć bycie rodzicem opisywane jest najczęściej jako "najlepsze uczucie na świecie", wielu żałuje, że podjęło taką decyzję. Według najnowszych badań, młodzi rodzice narzekają na problemy finansowe lub zmagają się z traumami z dzieciństwa, które powodują, że wychowanie dzieci nie jest dla nich proste.

Share
Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Powodami problemy finansowe i traumyŹródło: Getty Images, fot: Stanislaw Pytel
d1mfzcf

Bycie rodzicem wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od momentu narodzin dziecka rodzice są odpowiedzialni już nie tylko za samych siebie, ale i za małego człowieka, któremu muszą zapewnić odpowiednie życie. Wielu rodziców spełnia się w tej ważnej roli, ciesząc się nią i będąc z niej dumnym, ale zdarza się także, że niektórzy z nich żałują podjętej przez siebie wcześniej decyzji. Dlaczego? Badania dotyczące tej kwestii przeprowadził dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci

Głównym powodem niezadowolenia z rodzicielstwa są w szczególności problemy finansowe związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka. Według dr Konrada Piotrowskiego aż 13 proc. młodych rodziców żałuje, że zdecydowało się na dziecko, a nawet jeden z ośmiu zdaje sobie sprawę "po czasie", że ta rola nie jest dla niego.

d1mfzcf

- Wśród tych rodziców aż 22-23 proc. żałowało, że zdecydowało się na założenie rodziny - powiedział dr Konrad Piotrowski w rozmowie z "Dzień Dobry TVN". - Rodzicielstwa częściej żałowały także te osoby, których związek się rozpadł oraz doznały jakieś traumy. Ci rodzice gorzej radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami - przyznał.

Rodzice nie mogą liczyć na pomoc

Decyzja dotycząca posiadania dziecka jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Rodzice, którzy zmagali się w swoim dzieciństwie z problemami i wszelkimi traumami, często nie mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, a niewielu z nich jest stać, aby pójść na terapię. Walczą ze strachem i lękami przed dalszym rodzicielstwem, co niekiedy powoduje, że uważają siebie za "niewystarczająco dobrych" a nawet "złych" rodziców.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Przypalone żelazko. Sposoby na skuteczne czyszczenie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1mfzcf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mfzcf
d1mfzcf