Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Powodami problemy finansowe i traumy

Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Powodami problemy finansowe i traumy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Stanislaw Pytel
Aleksandra Lewandowska

17.08.2021 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć bycie rodzicem opisywane jest najczęściej jako "najlepsze uczucie na świecie", wielu żałuje, że podjęło taką decyzję. Według najnowszych badań, młodzi rodzice narzekają na problemy finansowe lub zmagają się z traumami z dzieciństwa, które powodują, że wychowanie dzieci nie jest dla nich proste.

Bycie rodzicem wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od momentu narodzin dziecka rodzice są odpowiedzialni już nie tylko za samych siebie, ale i za małego człowieka, któremu muszą zapewnić odpowiednie życie. Wielu rodziców spełnia się w tej ważnej roli, ciesząc się nią i będąc z niej dumnym, ale zdarza się także, że niektórzy z nich żałują podjętej przez siebie wcześniej decyzji. Dlaczego? Badania dotyczące tej kwestii przeprowadził dr Konrad Piotrowski z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci

Głównym powodem niezadowolenia z rodzicielstwa są w szczególności problemy finansowe związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka. Według dr Konrada Piotrowskiego aż 13 proc. młodych rodziców żałuje, że zdecydowało się na dziecko, a nawet jeden z ośmiu zdaje sobie sprawę "po czasie", że ta rola nie jest dla niego.

- Wśród tych rodziców aż 22-23 proc. żałowało, że zdecydowało się na założenie rodziny - powiedział dr Konrad Piotrowski w rozmowie z "Dzień Dobry TVN". - Rodzicielstwa częściej żałowały także te osoby, których związek się rozpadł oraz doznały jakieś traumy. Ci rodzice gorzej radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami - przyznał.

Rodzice nie mogą liczyć na pomoc

Decyzja dotycząca posiadania dziecka jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Rodzice, którzy zmagali się w swoim dzieciństwie z problemami i wszelkimi traumami, często nie mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, a niewielu z nich jest stać, aby pójść na terapię. Walczą ze strachem i lękami przed dalszym rodzicielstwem, co niekiedy powoduje, że uważają siebie za "niewystarczająco dobrych" a nawet "złych" rodziców.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także