FitnessMniej telewizji, mniej kilogramów

Mniej telewizji, mniej kilogramów

Mniej telewizji, mniej kilogramów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.07.2011 21:45, aktual.: 10.07.2011 23:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ograniczenie liczby godzin spędzanych przed telewizorem zmniejsza otyłość wśród dzieci, ale tylko najmłodszych - wynika z badania przeprowadzonego przez lekarzy szpitala SickKids w Toronto (Kanada).

Ograniczenie liczby godzin spędzanych przed telewizorem zmniejsza otyłość wśród dzieci, ale tylko najmłodszych - wynika z badania przeprowadzonego przez lekarzy szpitala SickKids w Toronto (Kanada).
Jak podał szpital w komunikacie, zwykłe zmniejszenie czasu oglądania telewizji - a kanadyjskie dziecko spędza przed telewizorem i komputerem aż sześć godzin dziennie - pozwala zmniejszyć wskaźnik BMI (Body Mass Index) u przedszkolaków.

Oznacza to, że trzeba zwracać uwagę na godziny spędzane przed ekranem przede wszystkim u najmłodszych dzieci. Im są starsze, tym trudniej osiągnąć pozytywne rezultaty w przeciwdziałaniu otyłości samym odganianiem od telewizji.

Całość badania została opublikowana w internetowym "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine". Badacze sprawdzali skutki ograniczania czasu przed ekranem u dzieci i nastolatków w wieku do 18 lat. SickKids, założony w 1875 r. to jeden z najlepszych na świecie szpitali dla dzieci.

We wcześniejszym, opublikowanym w kwietniu tego roku badaniu, lekarze z SickKids zwracali uwagę na przejmowanie przez dzieci zwyczajów, także tych złych, od rodziców. Zauważono, że przedszkolaki, których rodzice spędzają dużo czasu przed telewizorem i mają nawyk jedzenia obiadu i kolacji podczas oglądania telewizji, najprawdopodobniej będą same codziennie przesiadywać przed telewizorem czy komputerem.

Dr Catherine Birken, cytowana w komunikacie SickKids, zwracała uwagę na badania, które wprost wykazują zależność między czasem spędzanym przed ekranem, a problemami werbalnymi, agresywnymi zachowaniami czy właśnie - otyłością.

Kanadyjskie stowarzyszenie pediatrów zaleca, by przedszkolaki nie oglądały telewizji dłużej niż godzinę dziennie.

(PAP/ma)

POLECAMY TEŻ:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także