Moda dla szczupłych i wysokich
Wysoka i szczupła sylwetka jest bardzo cennym atutem. Jeśli jednak uważasz swój wysoki wzrost i drobną jednocześnie budowę za wadę i koniecznie chcesz wyglądać na osobę niższą i bardziej krągłą, oczywiście możesz to po części osiągnąć, stosując się do jasnych wytycznych z zakresu stylizacji sylwetki. Jakie fasony, wzory, materiały, fryzury? Co nosić, a czego unikać będąc wysoką i szczupłą kobietą?
21.02.2011 | aktual.: 22.02.2011 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wysoka i szczupła sylwetka jest bardzo cennym atutem. Jeśli jednak uważasz swój wysoki wzrost i drobną jednocześnie budowę za wadę i koniecznie chcesz wyglądać na osobę niższą i bardziej krągłą, oczywiście możesz to po części osiągnąć, stosując się do jasnych wytycznych z zakresu stylizacji sylwetki. Jakie fasony, wzory, materiały, fryzury? Co nosić, a czego unikać będąc wysoką i szczupłą kobietą?
Wybieraj poprzeczne podziały, ubieraj się warstwowo
Osobom wysokim służą wszelkie poprzeczne podziały, ponieważ dzieląc sylwetkę na mniejsze fragmenty, stwarzają wrażenie, że jest ona niższa niż w rzeczywistości. Dlatego też korzystne są ubrania na cebulkę, przy czym poszczególne warstwy ubrania powinny być widoczne i nieco różnić się kolorem lub fakturą. Wskazane są też kolorystyczne kontrasty górnej i dolnej części garderoby, dzielące sylwetkę na pół lub więcej części. Kolor rajstop powinien różnic się od koloru spódnicy. Spódnice nie powinny sięgać kostek - lepsze będą krótsze. Wskazane są wszelkie poziome wzory i desenie. Oprócz tego, że skrócą sylwetkę, to przy okazji ją również poszerzą.
Swetry i kurtki zbluzowane na ściągaczach na biodrach, tuniki z tunelem na biodrach czy bluzki z paskiem na biodrach także wprowadzą korzystny dla figury poprzeczny podział. Z kolei płasko wiszące ubrania wydłużą sylwetkę. Unikaj wydłużających elementów pionowych - długich, wąskich fasonów ubrań, długich szali, korali, wzorów w pionowe lub ukośne pasy, lamówek, itd.
Akcentuj dolną część sylwetki
Eksponowanie dolnej części sylwetki skupia na niej uwagę, przez co postać nie wydaje się tak dominująca. Korzystnie jest zatem zadbać o to, by kolory jaśniejsze i bardziej wyraziste, a także materiały wzorzyste znajdowały się na dolnej części ubrania. Biżuteria powinna zdobić głównie dłonie i biodra. Nie do przecenienia są ciekawe buty.
Z kolei górna część sylwetki powinna być skromniejsza: można nosić kolczyki, ale zamiast dużych i wiszących wybrać raczej niewielkie. W celu skrócenia zbyt długiej szyi można też założyć apaszkę, ale powinna być ona w łagodnych odcieniach. Wybierz dyskretne oprawki okularów. Fryzura powinna być proporcjonalna do sylwetki.
Pamiętaj jednak, że akcentowanie dolnej części figury powiększa tę część, więc jeśli twoja sylwetka, oprócz tego, że wysoka i szczupła, jest jeszcze dodatkowo bardziej rozbudowana od pasa w dół (szersze biodra niż ramiona), to ostrożnie operuj zasadami z tego punktu. Możesz nieświadomie podkreślić dysproporcje sylwetki.
POLECAMY: WIOSNĄ LICZY SIĘ KOLOR!
Unikaj akcentowania talii, staraj się ją obniżyć
Długie nogi są ozdobą, jednak w przypadku zbyt wysokiej sylwetki podkreślenie talii sprawi, że będą wyglądać jak szczudła. Akcentowanie talii zawsze wydłuża nogi, zatem lepiej tego nie robić, albo czynić bardzo delikatnie. Z tych samych powodów niekorzystna jest talia podwyższona. Za to obniżona talia nieco skróci nogi i seksownie zaakcentuje biodra. Bywają jednak przypadki, gdy wysokiej sylwetce towarzyszą krótkie nogi. Obniżanie pasa nie jest wówczas wskazane. W takiej sytuacji należy wyrównać proporcje poprzez zaakcentowanie talii.
Noś fasony poszerzane
Nie służą ci wąskie nogawki spodni i długie obcisłe rękawy, jak również dopasowane spódnice. Lekko poszerzone fasony zrównoważą zbyt wysoka sylwetkę, według zasady, że im coś jest szersze, tym optycznie krótsze. Noś luźne rzeczy, ale nie bardzo szerokie - bardzo szczupła figura w bardzo szerokich rzeczach nie wygląda dobrze.
Wybieraj łagodne kolory i wzory
Ostre kolory i wzory powiększają sylwetkę, lepsze więc będą spokojne barwy i zestawy kolorystyczne.
Wybieraj raczej miękkie materiały Osoby bardzo wysokie, ubierając się w grube sztywne materiały, nadadzą swojej sylwetce ostre, męskie kontury. Stąd też materiał,y takie jak dżins, warto optycznie zmiękczyć (np. dzianinowym sweterkiem) oraz ograniczyć się jedynie do jednej rzeczy z tego materiału - albo spodni, albo kurtki. Garnitury i kostiumy, w przypadku osób szczupłych będą wyglądały korzystniej, jeśli zostaną uszyte z mięsistego materiału. Uważaj jednak ze zbyt cienkimi i obcisłymi ubraniami - z zasady mają one podkreślać krągłości. Jeśli krągłości nie ma - podkreślą ich brak.
POLECAMY: WIOSNĄ LICZY SIĘ KOLOR!
Nie odsłaniaj zbyt wiele ciała
Jeśli jesteś bardzo szczupła, to odsłonięcie wystających kości - bioder, łopatek i żeber - nie będzie sprzyjało dobremu wyglądowi.
Noś fasony pudełkowate, ale zaokrąglone
Płaszczyki i sukienki o linii A, krótkie żakiety bez wcięcia w talii - nikt nie wygląda w nich tak dobrze, jak osoby bardzo szczupłe.
Wybieraj fasony dodające objętości
Wskazane są marszczenia, draperie, naszyte wypukłe kieszenie, falbanki.
Wybieraj materiały z połyskiem
Tafta, atłas, satyna - odbijając światło, poszerzają figurę.
Fryzury
Osoby bardzo wysokie i szczupłe wyglądają najkorzystniej z włosami do ramion lub tuż za ramiona, ponieważ odsłonięta, cienka szyja dodatkowo wydłuża sylwetkę. Dobrze jest też, jeśli włosy są choć trochę pofalowane, dzięki czemu nie tworzą pionowej wąskiej linii. Wskazane są grzywki - zasłaniając czoło, sprawiają, że sylwetka wydaje się niższa. Oczywiście niekorzystne są wszelkie koki, końskie ogony i inne wysokie upięcia odsłaniające szyję.
(jj/ma)
POLECAMY: WIOSNĄ LICZY SIĘ KOLOR!