ModaInstrukcja obsługi szpilek. Jak nauczyć się chodzić na wysokich obcasach?

Instrukcja obsługi szpilek. Jak nauczyć się chodzić na wysokich obcasach?

Zgrabne i sprawne poruszanie się na szpilkach śmiało można nazwać prawdziwą sztuką. Od najmłodszych lat dziewczynki przymierzają buty mam, a wiele z nich, kiedy dorośnie, wybiera je na swoje ulubione buty. Aby nauczyć się w nich chodzić, warto znać kilka wskazówek i trików.

Instrukcja obsługi szpilek. Jak nauczyć się chodzić na wysokich obcasach?
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.07.2019 | aktual.: 23.07.2019 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odpowiedni fason to podstawa

Żeby na szpilkach się nie męczyć, po pierwsze musimy wybrać buty dobrze wyprofilowane. Tanie obuwie niskiej jakości oraz buty, które nie pasują do naszych stóp, nigdy nie zapewnią nam eleganckiego wyglądu i wyprostowanej sylwetki charakterystycznej dla kobiet noszących klasyczne szpilki. Buty muszą być odpowiedniej jakości i nie mogą zmuszać nas do nienaturalnego, bolesnego wygięcia stóp.

Wysokie szpilki też mogą być wygodne

Pięta w szpilkach powinna być umieszczona wyżej względem palców w odpowiednim stopniu, a but musi dobrze przylegać do stopy. Przód stopy jest w tym rodzaju obuwia bardziej obciążony, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na dopasowanie w tej części szpilek. Sprawdzą się modele z wyprofilowaną w środku wkładką z "poduszeczkami" lub zainwestuj w specjalne wkładki żelowe. Aby nie powstały otarcia i bąble, zaleca się trening w domu na płaskiej, gładkiej i niezbyt śliskiej powierzchni. Nie zrażaj się początkowym dyskomfortem w okolicy kostki lub łydki – mięśnie potrzebują nieco czasu, by przywyknąć.

Chodzenie na szpilkach — zacznij z umiarem

Przygodę z wysokim obcasami warto zacząć od butów na koturnach, które zapewniają większy komfort i pozwalają stabilnie postawić stopę. Luźne sukienki czy obcisłe spodnie uwielbiają buty na korku i espadryle. Z czasem można je zamienić na buty na wysokich, ale grubszych obcasach. To pozwoli przyzwyczaić nam się do poruszania w nowym ułożeniu stopy.

W nauce opanowania równowagi pomogą nam niskie szpilki. Nie czarujmy się – jeśli komuś brak wprawy w poruszaniu się na wysokich szpilkach, to jest to od razu widoczne, gdyż nogi chwieją się na cienkich obcasach. Efekt jest karykaturalny. Zacznij od szpilek o wysokości do 7 cm (bardzo wygodne i chętnie noszone np. w biurze), a zamiana na wysokie modele będzie łatwiejsza. Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy buty nie mają śliskiej podeszwy, gdyż może to utrudnić chodzenie.

Technika ma znaczenie

Aby rozpocząć naukę, należy przybrać prawidłową postawę. Wyprostuj się i lekko ściągnij łopatki. Nogi powinny być ustawione blisko siebie, kolana niezbyt ugięte, a stopy stawiane równolegle. Niezwykle istotne jest równomierne rozkładanie ciężaru ciała – w podobnym stopniu na palce i piętę. Jeśli tak nie zrobimy, dość szybko odczujemy dyskomfort, a nawet ból w okolicy zanadto obciążonej partii stóp. Dobrym sposobem na skuteczne przygotowanie do chodzenia na szpilkach jest też chodzenie po schodach, które w czasie takich próbnych przechadzek często się omija, a wymagają nieco więcej wprawy i wysiłku.

Rozluźnij się, a chodzenie na szpilkach będzie dużo prostsze

Im bardziej będziesz spięta, tym trudniej będzie ci się poruszać w szpilkach. Elementem sztuki chodzenia na wysokich obcasach są miękkie i naturalne ruchy. Kroki nie powinny być zbyt duże, a ruchy wymuszone. Dużo lepiej pojawić się na spotkaniu chwilę wcześniej i zmienić buty na inną parę niż przybyć, utykając na nieodpowiednio dobranych szpilkach lub z bólem kontuzjowanej kostki. Można też wybrać obcas tej samej wysokości (np. 10 cm), ale w modelu z delikatną platformą pod palcami. Pozycja stopy w takich szpilkach jest nieco bardziej naturalna, gdyż zmniejsza się różnica wysokości między pietą a palcami.

szpilkiobcasywysokie obcasy
Komentarze (14)