Trwa ładowanie...
mycie zębów
04-12-2015 11:17

Możliwe, że większość Polaków źle myje zęby. Dlaczego?

Jak poprawnie myć zęby? Dlaczego warto robić to dobrze? Aż 34 proc. Polaków myje zęby na sucho, tzn. przed szczotkowaniem nie wkłada do wody ani szczoteczki, ani szczoteczki z pastą. Czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Okazuje się, że tak!

Możliwe, że większość Polaków źle myje zęby. Dlaczego?Źródło: Shutterstock.com
d41vl3f
d41vl3f

Z sondy przeprowadzonej ostatnio przez Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic wynika, że co trzeci Polak źle myje zęby.

Dlaczego kwestia płukania jest istotna?

Według naukowców z University of Manchester na szczoteczce do mycia zębów żyje nawet 10 milionów bakterii, w tym m.in. E.coli i Staphylococcus. Nieużywana i zwykle nieosłonięta szczoteczka, którą trzymamy w mokrej łazience to dla nich wspaniałe środowisko do życia. Bakterie, które się na niej osiedlają pochodzą nie tylko z naszych ust, ale też np. z umywalki, toalety, ręczników i prysznica. -Jeśli więc nie wypłuczemy jej dobrze przed szczotkowaniem, do naszych ust dostanie się wiele groźnych drobnoustrojów i substancji- wyjaśnia lek. dent. Tomasz Łukasik z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach. Ważne jest również płukanie szczoteczki z nałożoną już pastą. Mało kto wie, że pod wpływem wody w paście uaktywniają się składniki myjące. Dzięki temu pasta równomiernie rozciera się na zębach i lepiej pieni. Jednak w ten sposób myje zęby tylko 10 proc. przepytanych w sondzie Polaków.

Tylko ciepłą wodą? To mit

Dentyści potwierdzają, że temperatura wody nie ma wpływu na jakość szczotkowania zębów. - Woda i jej temperatura nie są najważniejsze w myciu zębów. Kluczowy jest fluor i jego kontakt z zębami. Dlatego też z ilością wody podczas mycia nie powinniśmy przesadzać. Zwilżona szczoteczka i pasta powinny nam wystarczyć podczas szczotkowania. Starajmy się także unikać nadmiernego przepłukiwania ust wodą w trakcie szczotkowania - zaleca specjalista Dentim Clinic.

Wielu dentystów radzi, by całkowicie zrezygnować z płukania ust wodą w trakcie i po myciu. Dzięki temu fluor, który nanieśliśmy na żeby razem z pastą ma szansę działać dłużej i bardziej skutecznie chroni nasze szkliwo. Z tego samego powodu lepiej wstrzymać się z piciem nawet do 30 minut po szczotkowaniu zębów.

Mro/ Kobieta WP

d41vl3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41vl3f