FitnessMuay thai, czyli boks tajski. Historia i technika muay thai

Muay thai, czyli boks tajski. Historia i technika muay thai

Muay thai, czyli boks tajski. Historia i technika muay thai
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
18.09.2018 10:51

Muay thai, czyli boks tajski to najbrutalniejsza ze sztuk walki Dalekiego Wschodu. Jej korzeni szukać można jeszcze w XIII wieku wśród Tajów, dla których do dziś jest sportem narodowym. Muay thai to sport bezkompromisowy i stawiający cel ponad środki.

Czym jest muay thai?

Muay thai to inaczej boks tajski, jedna z najbrutalniejszych sztuk walki. Zawodnicy mają do dyspozycji szereg ciosów, które mogą wykorzystać, aby osiągnąć cel pojedynku – nokaut przeciwnika. Dozwolone jest zadawanie ich pięściami, łokciami, goleniami i kolanami.

Muay thai różni się od innych wschodnich sztuk walki tym, że nie ma w nim żadnej filozofii. Poza tym technika również odgrywa tu rolę drugorzędną. Jedynym celem walki jest zadanie decydującego o zwycięstwie ciosu. To dlatego właśnie częściej muay thai zalicza się do dyscypliny sportowej niż sztuki walki.

Nie oznacza to jednak, że muay thai jest jedynie narzędziem do nokautu. Uznawany jest za sport narodowy Tajlandii, a jego tradycja sięga XIII wieku, gdy praktykowany był przez tajskich żołnierzy w celach obronnych. Zawody muay thai były organizowane na dworze królewskim, ale popularnością cieszyły się również, gdy boks tajski rozprzestrzenił się wśród niższych warstw społecznych. Każde zawody muay thai rozpoczynały się wtedy rytualnym tańcem waikhru z tradycyjną muzyką Sarama w tle.

Techniki walki w muay thai

Muay thai to rodzaj sportu walki, w którym dochodzi do pełnego kontaktu, a wszystkie uderzenia zadawane są z maksymalną siłą. Nawet w zawodach profesjonalnych zadawanie bólu stanowi nieodłączną część walki. Ciosy wymierzane są tak jak w boksie tradycyjnym pięściami, ale dozwolone jest także używanie nóg, a także łokci. Wykroczenia nie stanowi nawet cios kolanem w żebra czy łokciem w środek twarzy.

Technika muay thai zawiera ciosy takie jak:
• pięścią podbródkowy, sierpowy i prosty,
• kopnięcia okrężne stopą lub goleniem w tułów, udo lub głowę przeciwnika,
• klincz, czyli założenie ramion za głowę i przytrzymywanie karku.

Efekty trenowania muay thai

Trenowanie muay thai daje dużo korzyści, zarówno pod względem kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Sport ten wzmacnia wszystkie mięśnie ciała, ale przede wszystkim mięśnie ramion i karku. Poza tym rzeźbi sylwetkę i wpływa na utratę tkanki tłuszczowej. Sesja treningowa muay thai trwa od godziny do półtorej godziny, podczas której zawodnik pozostaje przez cały czas w ruchu, dlatego organizm jest w stanie spalić duże ilości kalorii. Dzięki praktykowaniu muay thai poprawia się także refleks, zwinność i gibkość.

W sferze psychicznej muay thai wpływa pozytywnie na pewność siebie, wyrabia charakter i hartuje ducha walki. Poza tym uczy bezkompromisowego dążenia do celu. To także doskonały sposób na zdrowe rozładowanie emocji, nerwów i stresu.

Dla kogo muay thai?

Trenowanie muay thai to niełatwa i wymagająca siły sprawa. Poleca się ją osobom, które już miały regularny kontakt ze sportem, wyróżniają się dobrą kondycją i odpowiednim poziomem masy mięśniowej. Znaczenie ma także zwinność i zdolność szybkiego reagowania. Osoba chcąca trenować muay thai powinna być także bardzo wytrzymała psychicznie i zorientowana na cel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także