Blisko ludzi"Myślałam, że on się po prostu cofnie". Kobieta pokazuje brzuch po porodzie

"Myślałam, że on się po prostu cofnie". Kobieta pokazuje brzuch po porodzie

"Myślałam, że on się po prostu cofnie". Kobieta pokazuje brzuch po porodzie
Źródło zdjęć: © Instagram.com | raisingyoungloves
Lidia Pustelnik

07.10.2017 09:51, aktual.: 07.10.2017 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiece ciało podczas ciąży zmienia się nie do poznania. Co więcej, potrzebuje wiele czasu i właściwiej opieki, żeby zregenerować się po porodzie. By zwrócić uwagę na to, czego doświadcza każda ciężarna kobieta, Elise Grossman z Australii opublikowała zdjęcia swojego brzucha przed i po urodzeniu dziecka. I wywołała ważną dyskusję.

Elise, która jest zaangażowana w walkę ze stereotypami na temat kobiecego ciała, urodziła swoje ostatnie dziecko w lipcu. Kilka godzin później fotograf zrobił zdjęcia jej wciąż nabrzmiałego, ciążowego brzucha, które opublikowała na Instagramie. – Porozmawiajmy o ciele po porodzie! – rozpoczęła wpis.

– To dziwne patrzeć w dół i wciąż widzieć ciążowy brzuch, kiedy już trzymasz dziecko w swoich ramionach. Nawet, jeśli przechodziłaś to już trzy razy. To niełatwe wrócić do domu z maleństwem i nadal być zmuszoną do noszenia ubrań ciążowych. Przy pierwszym dziecku byłam przekonana, że po wszystkim brzuch po prostu się "cofnie". Wszyscy mówili: jesteś młoda, stracisz kilogramy po ciąży błyskawicznie! Ale wiecie co? Tak się nigdy nie stało – napisała Elise.

Było wręcz zupełnie odwrotnie. Po każdej ciąży kobiecie przybywało kilka kolejnych kilogramów i coraz więcej rozstępów. Elise zaczęła czuć potrzebę okrywania ciała w czasie połogu. – Nie chciałam widzieć siebie w takim stanie. Dlaczego miałby chcieć mnie oglądać ktoś inny? – pytała. Dopiero po trzecim dziecku Kobieta zdała sobie sprawę, że nie ma się czego wstydzić. Poczuła dumę z tego, że jej ciało jest tak silne, że było w stanie urodzić troje wspaniałych dzieci. – Kobiece ciało to coś niesamowitego – napisała.

Elise chciała przezwyciężyć tabu, jakim jest temat połogu. Dyskusja, którą wówczas podjęła, dopiero dziś odbiła się szerokim echem. Kobiety z całego świata w odpowiedzi na zdjęcia Australijki zaczęły dzielić się własnymi doświadczeniami z tego okresu.

– Moje najstarsze ma 21 lat, najmłodsze pięć. Żałuję, że nie widziałam takiego zdjęcia przy pierwszym dziecku. Czułam się, jakbym była jedyną kobietą na świecie z rozstępami i zwisającymi piersiami – napisała jedna z nich.

– Nie miałam pojęcia, czego oczekiwać po swoim ciele tuż po porodzie. I zdałam sobie sprawę, że nigdy nikt mi tego nie powiedział – dodała inna. Wpisy tych i wielu innych kobiet uświadamiają, że edukacja na temat zmian, jakie zachodzą w kobiecym ciele w czasie ciąży i tuż po niej, jest niewystarczająca. Wiele kobiet czuje wstyd i osamotnienie, ponieważ nie wracają do formy tak szybko, jak "powinny", lub jak to wynika z obrazu promowanego przez niektóre gwiazdy. Tymczasem każde kobiece ciało jest inne i każde reaguje trochę inaczej. Niektóre będą regenerować się dłużej, inne krócej i to zupełnie normalne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także