FitnessNajbardziej wstydliwe i zarazem niebezpieczne choroby waginalne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Najbardziej wstydliwe i zarazem niebezpieczne choroby waginalne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Najbardziej wstydliwe i zarazem niebezpieczne choroby waginalne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Ból, swędzenie lub inne niepokojące objawy w obrębie pochwy oznaczają z reguły jedno - trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, bo możemy mieć poważne kłopoty. Warto jednak wiedzieć, jakie schorzenia mogą wystąpić w naszych narządach intymnych i co jest ich przyczyną. Oto kilka najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą przytrafić się każdej z nas.

Ból, swędzenie lub inne niepokojące objawy w obrębie pochwy oznaczają z reguły jedno - trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, bo możemy mieć poważne kłopoty. Warto jednak wiedzieć, jakie schorzenia mogą wystąpić w naszych narządach intymnych i co jest ich przyczyną. Oto kilka najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą przytrafić się każdej z nas.

Bakteryjne lub grzybicze zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy może być spowodowane zarówno przez bakterie, jak i przez grzyby - drożdżaki. Charakteryzuje się ono swędzeniem bądź pieczeniem w miejscu intymnym, mogą wystąpić także upławy o nieprzyjemnym zapachu. To podrażnienie może być wywołane zarówno przez nieodpowiednią higienę, jak również przez wprowadzenie tamponu, kontakt z prezerwatywą, stosunek seksualny, kremy oraz inne kosmetyki, które dostały się do pochwy.

Jak dowiedli naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego, na większe ryzyko wystąpienia tej choroby narażają się kobiety, myjące sfery intymne żelem pod prysznic lub zwykłym mydłem, które zmieniają poziom PH i uszkadzają delikatną tkankę, pozwalając przeniknąć do organizmu wirusom. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest używanie delikatnych preparatów do higieny intymnej.

Na podst. Cosmopolitan.com (al/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 8

Dyspareunia

Obraz
© 123RF

Dyspareunia to ból w obrębie pochwy, występujący w trakcie bądź po odbyciu stosunku seksualnego. Przyczyny tej dolegliwości są różne - na przykład suchość pochwy, która powoduje ból w trakcie intymnego kontaktu, przyjmowanie niektórych leków, a także problemy i zahamowania psychologiczne związane z seksem.

Dyspareunia pojawia się często u kobiet w trakcie menopauzy, ale może także wystąpić u pań uprawiających bardzo intensywnie sport. Nierzadko wywoływana jest przez tabletki antykoncepcyjne - jak twierdzą naukowcy, nawet jedna czwarta kobiet przyjmujących tabletki hormonalne może odczuwać dyskomfort w trakcie stosunku! Ból w momencie penetracji wywołują także infekcje w obrębie pochwy oraz szyjki macicy, blizny poporodowe, a także leczenie nowotworów radioterapią.

2 / 8

Wulwodynia

Obraz
© 123RF

Jest to dość tajemnicze schorzenie, a przyczyny jego wystąpienia nie są do końca zbadane. Może pojawić się u każdej kobiety bez względu na wiek i nie ustępować latami. Wulwodynia to silny ból, kłucie lub pieczenie odczuwane w narządach rozrodczych, które nie jest jednak spowodowane przez żadną infekcję grzybiczą ani bakteryjną. Ból może być odczuwany stale, lub pojawiać się okresowo w różnym natężeniu.

Przyczynami tej dolegliwości mogą być uszkodzenia nerwów bądź nadwrażliwość skóry, nierzadko także wypływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne. Wulwodynia jest jednak trudna do zdiagnozowania i leczenia, ponieważ wciąż zbyt mało wiemy na jej temat.

3 / 8

Dysmenorrhoea

Obraz
© 123RF

Dysmenorrhoea to ból odczuwany w trakcie miesiączki. Chociaż większość z nas odczuwa pewien dyskomfort wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego, niektóre z kobiet w tym czasie przeżywają prawdziwy horror - ból występujący w podbrzuszu lub promieniujący w okolice krzyża jest tak silny, że nierzadko uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie. Choć z reguły ból ten związany jest z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, może on wystąpić także w przypadku takich schorzeń, jak endometrioza.

4 / 8

Przerost warg sromowych

Obraz
© 123RF

Co prawda nie jest to żadne schorzenie, jednak przerost warg sromowych (zarówno mniejszych, jak i większych) może powodować ogromny dyskomfort u kobiety. Zbyt duże wargi sromowe to problem nie tylko estetyczny - niewygodę może spowodować nawet noszenie zwykłej bielizny, o stringach nie wspominając. Ta dolegliwość może także utrudnić nam uprawianie różnych sportów - na przykład jazdę na rowerze czy jazdę konną.

Problem ten możemy rozwiązać chirurgicznie - zmniejszając wargę sromową. Zabieg przynosi bardzo dobre rezultaty i przywraca kobietom komfort fizyczny oraz psychiczny. Niektóre panie traktują zmniejszenie warg sromowych jako zabieg kosmetyczny i poprawiają wygląd swoich narządów płciowych, nawet jeśli ich wargi sromowe nie są specjalnie przerośnięte.

5 / 8

Pochwica

Obraz
© 123RF

Odczuwana jest jako ból występujący w trakcie penetracji. Pochwica to silny i niezależny skurcz mięśni pochwy, który nie pozwala na odbycie stosunku seksualnego, a czasem nawet na włożenie tamponu. Związana jest z reguły z traumatycznymi doświadczeniami seksualnymi. Może wystąpić także w sytuacji silnego stresu lub lęku. Kobietom cierpiącym na pochwicę zaleca się zarówno leczenie farmakologiczne oraz równoległą terapię psychologiczną.

6 / 8

Endometrioza

Obraz
© 123RF

Szacuje się, że schorzenie to występować może nawet u 15 procent kobiet! Choroba ta nie ma szczególnych objawów, więc często może rozwijać się bez naszej wiedzy. Zdarza się jednak, że wraz z jej pojawieniem możemy odczuwać dyskomfort w trakcie stosunku seksualnego, możemy także mieć problem z zajściem w ciążę. Jeśli jednak nie leczymy endometriozy, może ona doprowadzić do całkowitej bezpłodności. Choroba polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy zaczynają rozrastać się poza macicą, tworząc niekiedy guzki i torbiele.

Endometriozę bardzo trudno jest zdiagnozować, ponieważ objawy jej towarzyszące występują często także przy innych schorzeniach. Najbardziej wiarygodną metodą rozpoznania jest laparoskopia, czyli pobranie tkanki poprzez wprowadzenie igły przez powłokę brzuszną.

7 / 8

Adenomioza

Obraz
© 123RF

Występuje najczęściej u kobiet pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Objawia się długimi i bolesnymi krwawieniami miesięcznymi i bólem w trakcie odbywania stosunku seksualnego. Wraz z rozwojem dolegliwości skurcze w trakcie miesiączki stają się za każdym razem coraz silniejsze. Trzon macicy jest często powiększony i wygląda jakby był opuchnięty.

Przyczyny adenomiozy do dziś nie są do końca znane, choć najprawdopodobniej związana jest ona z urazami mechanicznymi w obrębie narządów rodnych lub z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Adenomiozę leczy się farmakologicznie, choć nie zawsze przynosi to rezultaty. W cięższych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

8 / 8

Menorrhagia

Obraz
© 123RF

W ten sposób określane jest bardzo długo trwające oraz bardzo obfite krwawienie miesiączkowe. Menorrhagia występuje często razem z dysmenorrhoeą. Miesiączka u zdrowej kobiety powinna trwać maksymalnie siedem dni. Jeśli się przedłuża, warto skonsultować się z ginekologiem. Przyczyną tej dolegliwości mogą być zarówno zaburzenia z krzepliwością krwi, jak i polipy oraz mięśniaki, bądź też przerost błony śluzowej macicy.

Na podst. Cosmopolitan.com (al/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (133)