Zła wiadomość dla emerytów. Spadnie waloryzacja świadczeń

Zła wiadomość dla emerytów. Spadnie waloryzacja świadczeń

Polscy seniorzy stracą część waloryzacji emerytur
Polscy seniorzy stracą część waloryzacji emerytur
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
02.07.2023 14:06, aktualizacja: 02.07.2023 15:13

Po historycznym wzroście waloryzacji o 14,8 proc. w 2023 roku, seniorzy w przyszłym roku mogą spodziewać się znacznego spadku tego wskaźnika. Głównym powodem takiej sytuacji jest inflacja, która zaczęła gwałtownie maleć. Dla seniorów nie jest to dobra wiadomość.

W 2024 roku waloryzacja emerytur spadnie prawdopodobnie do poziomu 13,94 proc. Główną przyczyną tej zmiany jest gwałtowny spadek inflacji. Niestety nie oznacza to, że ceny automatycznie również polecą w dół. Taka sytuacja dla seniorów może być szczególnie trudna.

Inflacja maleje, a wraz z nią waloryzacja

Wszystko wskazuje na to, że waloryzacja emerytur będzie systematycznie maleć w nadchodzących latach, idąc w parze ze spadającą inflacją. Wstępne dane inflacyjne GUS za maj pokazują 11,5 proc. Jednakże nie oznacza to, że ceny w sklepach będą niższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To tylko oznacza, że w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, ceny są wyższe o 11,5 proc. Niestety dla seniorów, emerytury będą rosły wolniej. Spadek inflacji to również niższa waloryzacja.

Waloryzację oblicza się, wykorzystując wskaźnik wzrostu płac i inflacji. Najnowsze informacje dotyczące płac w Polsce pochodzą z maja 2023 roku i pokazują wzrost wynagrodzeń w tempie 12,2 proc. rok do roku. Zgodnie z aktualnymi danymi, waloryzacja wyniesie 13,94 proc. Dla porównania waloryzacja z marca 2023 roku wynosiła 14,8 proc., co oznacza spadek o prawie jeden punkt procentowy.

Jakie będą emerytury w 2024 roku?

Waloryzacja na poziomie 13,94 proc. w 2024 roku oznacza, że minimalna emerytura (1588 zł brutto) wzrośnie do 1809 zł brutto (o 221 zł). Tymczasem senior, który w tym roku otrzymuje 3000 zł brutto, w 2024 roku będzie mógł liczyć na dodatkowe 418 zł, co oznacza, że jego świadczenie wyniesie 3418 zł brutto. Oczywiście, ze względu na procentowy sposób wyliczania waloryzacji, im wyższa jest emerytura, tym większy jest zysk z waloryzowanego świadczenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)
Zobacz także