Trwa ładowanie...

Największe błędy, jakie popełniamy podczas upałów. Mogą być groźne dla zdrowia

Trwająca fala upałów mocno daje się we znaki. Temperatura na termometrach w wielu regionach Polski bliska jest 40 stopniom Celsjusza. Tak wysokie wartości są szczególnym zagrożeniem dla dzieci i seniorów, ale uprzykrzać życie mogą każdemu. Jak radzić sobie w upalne dni?

Zadbaj o siebie podczas upałów.Zadbaj o siebie podczas upałów.Źródło: Adobe Stock, fot: DragonImages
dxilp3z
dxilp3z

Ostatnie dni przyniosły nam rekordowo wysokie wartości na termometrach. Taki upał nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Gdy brak ci pomysłu na to, jak radzić sobie z gorącem, sprawdź nasze sposoby. Uważaj też na powszechne błędy, które również zebraliśmy w tekście.

Lepiej zostań w domu

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i ograniczaj przebywanie na zewnątrz. Gdy żar leje się z nieba, lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli nie musisz, unikaj wychodzenia z domu, zwłaszcza pomiędzy 11:00-14:00. Szczególnie niebezpieczne w tych godzinach jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Jeśli w tym czasie musisz przebywać na zewnątrz, pamiętaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem oraz kremie z wysokim SPF.

Unikaj chłodzonych napojów

Podczas upałów podstawą jest prawidłowe nawodnienie. Zaleca się, by wypijać trzy, a nawet cztery litry dziennie. Najbardziej kuszące są zimne napoje, jednak nie będzie to najlepszy wybór. Lodowate napoje nie chłodzą organizmu. Efekt jest zupełnie odwrotny. Przyjemne uczucie ulgi to tylko chwilowe złudzenie. Po wypiciu szklanki zimnego napoju w organizmie zaczynają działać procesy, które mają na celu nas ogrzać. Zamiast sięgać po szklankę napoju z kostkami lodu, lepiej wypić ciepłą herbatę lub wodę w temperaturze pokojowej.

dxilp3z

To nie jest czas na dietę

Mimo że w upalne dni często mamy mniejszy apetyt, nie możemy zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Są jednak propozycje z menu, które odradzane są przez dietetyków i lekarzy. To między innymi fast foody oraz słone przekąski. Zawarte w nich tłuszcze i cukry proste obciążają i tak już zmęczony temperaturą organizm. Potrzebuje on jeszcze więcej energii na spalenie kalorycznego dania, wzrasta temperatura ciała i w konsekwencji czujemy się jeszcze gorzej. Zalecane jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które zawierają wiele wody. Podczas upałów świetnie sprawdzą się też zupy oraz ostre potrawy, które dzięki zawartości kapsaicyny pozytywnie wpływają na termoregulację.

Zimny prysznic? Niekoniecznie!

Chcąc doznać ulgi w czasie upałów kusi nas schłodzenie się zimnym prysznicem. Nie jest to dobry pomysł. Kąpiel w zimnej wodzie doprowadza do zwężenia naczyń krwionośnych. Po wyjściu spod prysznica przepływ krwi wraca do normy, a naczynia zaczynają się rozszerzać. Działa to niekorzystnie na organizm. Zalecane jest stosowanie zimnych okładów, które warto stosować na nadgarstki, w zagłębieniach łokciowych lub w okolicy kostek. Przyjemne też będzie stosowanie mgiełki do spryskania ciała lub wody termalnej na twarz.

Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Podczas upałów warto ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i dzieciom zaproponować zabawy w domu. Osoby starsze są szczególnie wrażliwe na temperatury. Upewnijmy się, że w domach, mają wszystko, czego potrzebują i doradźmy, by ten czas przeznaczyły na odpoczynek.

dxilp3z

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opalanie się podczas upałów. Te osoby absolutnie powinny unikać pełnego słońca

dxilp3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxilp3z