Trwa ładowanie...

Nancy Pelosi wygłosiła przemówienie na Tajwanie. Kim jest 82-letnia amerykańska polityk?

Nancy Pelosi pojawiła się na Tajwanie, gdzie zabrała głos w parlamencie. Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów została potępiona przez Chiny, które uznały, że jej wizyta stanowi zagrożenie dla stabilności i pokoju. Co wiadomo na temat Nancy Pelosi? W przeszłości miała drzeć koty m.in. z Donaldem Trumpem.

Kim jest Nancy Pelosi?Kim jest Nancy Pelosi?Źródło: Getty Images, fot: Getty
d1jmv13
d1jmv13

Ostatnie wystąpienie Nancy Pelosi wywołało skrajne emocje. Jak donosi Reuters, amerykańska polityk podkreśliła, że społeczeństwo tajwańskie jest jednym z najbardziej wolnych na świecie. Prezydent kraju, Tsai Ing-wen, podziękowała Pelosi za przybycie i powiedzenie kilku słów. Sama Amerykanka podkreśliła natomiast, że Tajwan nadal jest niezawodnym partnerem USA. Dodała, że Stany będą kontynuować z nim współpracę, również w zakresie bezpieczeństwa.

W związku z powyższym o Pelosi zrobiło się głośno na całym świecie. Kim dokładnie jest kobieta, która odważyła się wystąpić na międzynarodowej arenie i sprzeciwić się Chinom?

Polityka była obecna w jej życiu od małego

Nancy Pelosi urodziła się w Baltimore w 1940 roku. Jej rodzice emigrowali do Stanów z Włoch. Ojciec kobiety bardzo szybko zaczął działać w polityce. Gdy Nancy ukończyła siedem lat, Thomas D’Alessandro Jr. został burmistrzem Baltimore. Przyszła polityk przyglądała się ojcu, uczestniczyła w jego kampaniach, co poskutkowało tym, że sama zafascynowała się tym światem.

d1jmv13

" Od bardzo wczesnego dzieciństwa moi bracia i ja byliśmy uczeni współczucia i świadomości świata wokół nas" - pisała w swoich wspomnieniach Pelosi.

Choć mama kobiety marzyła o tym, aby wysłać córkę do zakonu.

"Nie chciałam być zakonnicą, ale uznałam, że mogłabym chcieć zostać księdzem, bo oni mieli więcej władzy" - miała wyznać przyszła polityk.

Już kończąc szkołę, wiedziała, że będzie kontynuować polityczną tradycję i pójdzie w ślady ojca oraz brata, który w późniejszych latach również objął stanowisko burmistrza Baltimore.

Nancy Pelosi - kobieta, która sprzeciwiła się Donaldowi Trumpowi

Nancy Pelosi ma 82 lata i cały czas jest aktywna zawodowo. Prywatnie jest mamą pięciorga dzieci i osobą bardzo religijną, co jednak nie przeszkadza jej stanąć w obronie mniejszości seksualnych, a także popierać legalnego dostępu do aborcji. Za oceanem jest znana przede wszystkim jako "największy koszmar Donalda Trumpa".

d1jmv13

Pelosi jest pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą, która została wybrana na szefową Izby Reprezentantów. W samym Kongresie spędziła 17 kadencji. Kiedy w 2016 roku dowiedziała się, że Hilary Clinton kandyduje na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, postanowiła przejść na emeryturę. Sytuacja uległa jednak zmianie, gdyż w prezydenckim fotelu zasiadł Donald Trump. Pelosi postanowiła zostać i uważnie przyglądać się konserwatywnemu Trumpowi.

Już po pierwszym spotkaniu prezydenta i polityk było widać, że między tą dwójką nie będzie przyjaźni. Nancy Pelosi odmówiła wsparcia dla Trumpa, który nazwał ją "nerwową Nancy". Kobieta odpowiedziała pięknym za nadobne, po prostu wychodząc ze spotkania. I tak rozpoczął się konflikt.

"Prezydent Stanów Zjednoczonych wzniecił zbrojne powstanie przeciwko Ameryce"

O relacjach Nancy Pelosi i Donalda Trumpa ponownie zrobiło się głośno na początku 2021 roku. Szefowa Izby Reprezentantów po skandalu, jaki narósł wokół ataku na Kapitol, wezwała ówczesnego wiceprezydenta USA do powołania się na 25. Poprawkę Konstytucji USA. Dokument ten pozwalał na przejęcie władzy prezydenckiej przez wiceprezydenta oraz jego gabinet. Pelosi nawoływała również głównego szefa policji do rezygnacji ze swojego stanowiska.

d1jmv13

Droga kariery Nancy Pelosi jest naprawdę niezwykła - kobieta już zapisała się na kartach historii polityki Stanów Zjednoczonych. W ciągu tych wszystkich lat Pelosi stała się też najbogatszą członkinią Kongresu. Jej majątek jest wyceniany przez "Open Secrets" na 114 milionów amerykańskich dolarów. W posiadaniu rodziny znajdują się akcje, nieruchomości oraz cenna biżuteria.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Zadziwiające słowa Donalda Trumpa o Rosji i Ukrainie. Reakcja ambasadora

d1jmv13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jmv13