UrodaNaturalne wsparcie obok pielęgnacji kremami i balsamami

Naturalne wsparcie obok pielęgnacji kremami i balsamami

Naturalne wsparcie obok pielęgnacji kremami i balsamami
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Odpowiedni olej można dobrać, kierując się podziałem na oleje schnące, półschnące i nieschnące. Te ostatnie tworzą tłustą warstwę, która chroni skórę suchą i dojrzałą przed utratą wody. Takimi olejami są np. oleje z makadamii i moringi.
Z kolei oleje schnące, jak olej z czarnuszki czy olej z dzikiej róży, szybko się wchłaniają i mają lżejszą konsystencję. Nie przyczyniają się do powstawania zaskórników, dlatego mogą ich używać posiadacze cery mieszanej i tłustej.
Oleje najlepiej aplikować na wilgotną skórę. Można dodać je do żelu do mycia twarzy, kremu na noc, zastosować w metodzie OCM lub wklepywać jako odżywcze serum, dodając do oleju kilka kropli żelu hialuronowego.

Partnerem artykułu jest Soraya

1 / 8

Makadamia

Obraz
© 123RF.COM

Olej z orzechów drzewa makadamia jest jednym z sekretów pięknej alabastrowej cery Cate Blanchett. Aktorka w wywiadach podkreśla, że wciera go w skórę twarzy i ciała. Przygotowuje peeling, łącząc olej z brązowym cukrem i sokiem z grejpfruta.
Ze względu na skład bogaty w kwasy tłuszczowe, witaminę A, B, D i lecytynę jest zalecany dla skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej i podrażnionej. Olej posiada naturalny filtr słoneczny, można go także stosować jako dodatek do kremu ochronnego na dzień.

2 / 8

Moringa

Obraz
© 123RF.COM

Podobne właściwości odżywcze i kojące ma olej z owoców moringa – drzewa rosnącego u stóp Himalajów. Ma dużą zawartość witaminy E, dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo. Olej dość łatwo się wchłania, a tłusty film nie pozostaje na skórze długo.

3 / 8

Opuncja figowa

Obraz
© 123RF.COM

Pogromca zmarszczek i objawienie w kosmetyce przeciw starzeniu się skóry. Bogaty w kwasy Omega-6 i witaminę E olej z opuncji figowej jest idealnym kosmetykiem do pielęgnacji cery dojrzałej. Szybko się wchłania, doskonale nawilża i skutecznie redukuje zmarszczki.
Olej z opuncji figowej jest najdroższym olejem kosmetycznym na świecie. Do produkcji 1 litra potrzeba około miliona pestek z 460 kg świeżych owoców opuncji. Zbiory fig odbywają się tylko przez kilka dni w roku. Owoce suszone są na słońcu, następnie wyjmuje się z nich pestki i to właśnie z nich na zimno tłoczy się olej.
Produkt zawiera w sobie aż 60 procent kwasu linolowego (Omega-6), który odpowiada za naturalną barierę ochronną skóry, a także wpływa na jej odpowiednią elastyczność i jędrność. Z kolei witamina E jest najskuteczniejszym antyoksydantem, chroniącym przed działaniem wolnych rodników. Ilość witaminy E w oleju z opuncji jest wyższa niż w oleju arganowym, uznawanym za „eliksir młodości”.
Kosmetyk przeznaczony jest do stosowania na delikatne okolice oczu, ust, szyi oraz dłoni. Można stosować go w czystej postaci, wklepując w twarz. Jest tak wydajny, że wystarczą dwie krople do posmarowania całej twarzy. Można go również dodawać do balsamów i kremów.
Oleje najlepiej aplikować na wilgotną skórę. Można dodać je do żelu do mycia twarzy, kremu na noc, zastosować w metodzie OCM lub wklepywać jako odżywcze serum, dodając do oleju kilka kropli żelu hialuronowego.

4 / 8

Nasiona dzikiej róży

Obraz
© 123RF.COM

Olej z nasion dzikiej róży znany jest ze swoich rozjaśniających właściwości – jego regularne stosowanie pomaga spłycać blizny i rozjaśnić przebarwienia.
Jedną z jego fanek jest modelka Miranda Kerr, która stosuje go jako serum do twarzy na noc. Olej zawiera ok. 80 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych, karotenoidy, witaminę A, C i E. Bogaty w minerały i witaminy nadaje skórze blask oraz pomaga utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia i jędrności. Najlepiej stosować go na wilgotną skórę po wieczornej kąpieli.

5 / 8

Czarnuszka

Obraz
© 123RF.COM

Olej z czarnuszki cechują prozdrowotne właściwości i zawartość w składzie aż 15 aminokwasów. Olej stosowany doustnie pomaga w zwalczaniu infekcji grzybiczych, pasożytów i zmian alergicznych.
Jako kosmetyk do twarzy koi podrażnienia, reguluje wydzielanie sebum i opóźnia procesy starzenia. Szybko się wchłania i posiada naturalny filtr przeciwsłoneczny, dlatego można używać go na dzień jako dodatek do kremu ochronnego.

6 / 8

Gorczyca

Obraz
© 123RF.COM

Choć nazwa i zapach kojarzą się z popularnym dodatkiem do potraw, olej musztardowy (gorczyczny) jest wspaniałym kosmetykiem. Rozgrzewa skórę, pobudza jej krążenie i spowalnia procesy starzenia, a przede wszystkim znakomicie odżywia włosy.
Olej wytłacza się z nasion gorczycy – rośliny, którą już starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali jako przyprawę kuchenną i silny afrodyzjak. Swoje wartości zawdzięcza walorom ziaren gorczycy, niezwykle bogatego źródła witamin: PP (rozszerza naczynia krwionośne i dba o dobrą kondycję skóry), B1 (uczestniczy w procesie spalania tłuszczów, wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i produkcję choliny odpowiedzialnej za nasz nastrój), a także E (bez jej udziału organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny, odpowiadających za zdrowy sen i aktywność w ciągu dnia).
Jest bogaty w siarkę (pozytywnie wpływa na stan włosów i skóry), a także nienasycone kwasy tłuszczowe, mające zdolność przywracania równowagi wodno-lipidowej i zapewniające prawidłowe nawilżenie skóry. To także skarbnica flawonoidów, charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwających z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu.

7 / 8

Lawenda

Obraz
© 123RF.COM

Olejek lawendowy to skuteczne remedium na problemy ze skórą. Pomaga uporać się z trądzikiem – niszczy szkodliwe bakterie powodujące infekcje skóry, wygładza ją i obniża nadprodukcję sebum.
Warto wykorzystać go także do pielęgnacji paznokci, szczególnie łamliwych i rozdwajających się. Wystarczy podgrzać oliwę z oliwek i dodać do niej 6-8 kropli olejku lawendowego. W takiej mieszance moczymy paznokcie dwa razy w tygodniu przez ok. 10 minut.

8 / 8

Czosnek

Obraz
© 123RF.COM

Olejek czosnkowy przyspiesza przyrost włosów. Czosnek stosowany jest od dawna jako środek profilaktyczny, jego efektywność jest ogólnie znana, jednak ostry i nieprzyjemny zapach często przeszkadza w jego stosowaniu. Badania przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że ilość leczniczych składników zawartych w czosnku jest 500 razy mniejsza od ilości leczniczych składników zawartych w oleju czosnkowym, który nie posiada nieprzyjemnego zapachu. Stosowany w kosmetyce jest doskonałym środkiem antyseptycznym, zwalcza łupież i świąd skóry głowy, włosom przywraca wigor i stymuluje przyrost ich długości.

pielęgnacjanaturalne olejkioleje roślinne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)