Blisko ludziNaucz dziecko bezpiecznie korzystać z Internetu

Naucz dziecko bezpiecznie korzystać z Internetu

Naucz dziecko bezpiecznie korzystać z Internetu
Źródło zdjęć: © flickr.com/vauvau/2.0/at
17.05.2011 16:03

Czy twoje dziecko korzysta z Internetu? Czy jesteś pewna, że kontrolujesz oglądane przez nie strony, otrzymywane wiadomości, zamieszczane zdjęcia? Jak alarmują badacze z University of Stavanger, aż 60% młodych osób doświadczyło nieprzyjemności w Internecie lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. Statystyki są przerażające.

Czy twoje dziecko korzysta z Internetu? Czy jesteś pewna, że kontrolujesz oglądane przez nie strony, otrzymywane wiadomości, zamieszczane zdjęcia? Jak alarmują badacze z University of Stavanger, aż 60% młodych osób doświadczyło nieprzyjemności w Internecie lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. Statystyki są przerażające. Dowiedz się, na jakie formy cyberprzemocy narażeni są najmłodsi użytkownicy Internetu i jak chronić dziecko.

Niewiele jest dzieci, których nigdy nie spotkała przykrość ze strony innych. Popychanie, bijatyka, wyśmiewanie, przezywanie… Form agresji ze strony rówieśników jest bardzo wiele. Najczęściej są to po prostu koleżeńskie nieporozumienia, które mijają równie szybko jak wybuchają. Buziak, przytulenie lub pogłaskanie po głowie rozwiązuje problem. W Internecie ofiara złośliwego żartu ukazywana jest setkom, a nawet tysiącom innych użytkowników, przekazujących sobie nawzajem adres nieszczęsnej strony.

W Internecie można stworzyć zdjęcie, film lub wpis, który na długie miesiące uczyni ofiarę obiektem kpin i wyzwisk. W Internecie można zniszczyć komuś życie. A ponieważ wirtualna przemoc obejmuje swoim zasięgiem tak ogromną liczbę użytkowników, dzieci, które stają się jej ofiarą, czują się zwykle bezbronne i zawstydzone, dlatego tak ważna jest czujność i obecność rodzica. Czym więc jest cyberprzemoc, jakie przybiera formy i jak chronić przed nią dziecko?

Jako „cyberprzemoc” określa się przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży – ponad połowa młodych użytkowników Internetu doświadcza nieprzyjemności za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Z uwagi na to, że jest zjawiskiem niezwykle powszechnym i zarazem niebezpiecznym, ważne jest jak najszybsze dostrzeżenie problemu i reakcja na krzywdę młodej ofiary. Drogi rodzicu, jeżeli więc twoje dziecko zbyt długo przesiaduje przed komputerem, spotyka się z osobami poznanymi w Internecie, odwiedza niebezpieczne strony lub otrzymuje niepokojące wiadomości – konieczna jest twoja czujność.

Formy przemocy w Internecie

Naruszenie wizerunku – młodzi internauci zwykle są nieświadomi niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z umieszczaniem swoich zdjęć w Internecie. Tymczasem fotografie, udostępnione na portalach społecznościowych czy blogach, mogą zostać wykorzystane w sposób ośmieszający lub obrażający dziecko. Zdarza się również, że staje się ono obiektem drwin z powodu filmu nakręconego bez jego zgody, a przedstawiające je w bardzo krępującej sytuacji.

Włamanie – włamanie się do skrzynki mailowej dziecka lub bezprawne zamieszczanie treści na blogu staje się przyczyną wielu nieporozumień i krępujących sytuacji. Jest to również forma cyberprzemocy i godzi w dziecięce prawo do prywatności.

Groźby, straszenie - młody użytkownik Internetu narażony jest na przemoc również w postaci gróźb. Sprawca najczęściej wchodzi w posiadanie zdjęć, włamuje się do komunikatorów oraz kont mailowych, skąd wysyła krępujące i obraźliwe wiadomości.

Nękanie – polega na upartym i nachalnym nadawaniu komunikatów aby osiągnąć wybrany cel. Za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego sprawca uparcie wysyła męczące wiadomości, dodaje komentarze pod zdjęciami na portalach oraz wpisy dotyczące upatrzonej ofiary.

Internet może być fascynujący, łatwo jest jednak zatracić granice zdrowego rozsądku i kontrolę nad kontaktami z poznanymi w sieci osobami. Młody użytkownik, bez względu na to czy jest nim dziecko czy nastolatek, w starciu z cyberprzemocą jest zwykle zupełnie bezbronny, przez co jeszcze bardziej podatny na działania sprawcy. W Internecie łatwo również poczuć się na tyle anonimowym, aby pozwalać sobie na ujawnianie szczególnie intymnych informacji. Ofiara przemocy z jednej strony czuje więc lęk i pragnie pomocy, z drugiej jednak często trudno jej przyznać się do własnych poczynań, zamieszczanych zdjęć i wpisów przed rodzicami. Pozostaje więc sama ze swoim problemem. A sprawca nęka dalej.

Jak uchronić dziecko?

Co więc zrobić, gdy podejrzewasz, że twoje dziecko mogło mieć styczność z cyberprzemocą? Jak uchronić młodego internautę przed przemocą w sieci? Przede wszystkim, drogi rodzicu, pamiętaj, że najczęściej to właśnie w domu dzieci korzystają z komputera, niebezpieczeństwo czai się więc również w domowym zaciszu. Dlatego podstawą jest kontakt z dzieckiem i świadomość jego działalności w Internecie.

Pytaj: Gdy twoje dziecko wychodzi z domu, z pewnością zawsze pytasz je, dokąd idzie, z kim się spotyka, co będzie robiło. Pamiętaj, że wirtualny świat również pełen jest osób o złych intencjach – dziecko musi więc być świadome pewnych podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie wahaj się więc przed zapytaniem dziecka co robi, co go interesuje, jakie strony najczęściej odwiedza. Jeżeli prowadzi bloga lub ma konto na portalach społecznościowych – poznaj je. W ten sposób dowiesz się dużo na temat zainteresowań twojej pociechy, ale przede wszystkim okażesz swoją uwagę i zainteresowanie.

Ustal zasady: Zasady obowiązujące podczas korzystania z Internetu nie różnią się znacznie od zasad panujących w realnym świecie. Wytłumacz dziecku, że nie wszyscy ludzie są nastawieni przyjaźnie, nie wolno podawać publicznie swoich danych personalnych i intymnych szczegółów. Nie należy ufać nieznajomym, otwierać wiadomości przez nich przysłanych, za to koniecznie trzeba informować was o próbach kontaktu nieznajomego z dzieckiem. Ostrzegaj je przed wirusami i szkodliwymi wiadomościami, które mogą być wysyłane.

Pamiętaj, aby dziecko rozumiało, dlaczego nigdy nie należy spotykać się z osobami poznanymi za pośrednictwem Internetu bez wiedzy rodziców.

Nie złość się na dziecko, nawet jeżeli postąpiło wbrew tobie. Jeżeli odtrącisz je w takiej chwili, później może nie przyznać się już do błędu i tkwić w problemie samotnie. Zachowaj więc zimną krew i bądź dla dziecka oparciem – doceń jego zaufanie!

Okazuj wsparcie: Bądź dla dziecka oparciem. Reaguj na jego wątpliwości i obawy. Wiadomość zawierająca zdjęcia lub filmy przedstawiające przemoc z pewnością wywoła silne emocje, których nie można zbagatelizować.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli twoje dziecko stało się ofiarą cyberprzemocy, postaraj się jak najszybciej zapewnić mu pomoc. Nigdy nie należy bagatelizować poczynań sprawcy licząc na to, że wkrótce się znudzi. Intensywnie prowadzone w mediach kampanie przeciwko przemocy w Internecie ułatwiają kontakt z profesjonalistami, którzy wiedzą, w jaki sposób pomóc w walce z cyberprzemocą. Ważne jest więc, abyś miał świadomość, gdzie szukać wsparcia. Oto projekty, które pomogą tobie wspólnie z dzieckiem uczyć się bezpiecznie korzystać z Internetu, znajdziesz tam również specjalistów, którzy gotowi są udzielić konkretnej i skutecznej pomocy.

www.fundacja.orange.pl
www.helpline.org
www.dzieckowsieci.pl
www.saferinternet.pl
www.dyzurnet.pl
www.sieciaki.pl

(dja/sr)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także