Trwa ładowanie...

Naukowcy nie mają wątpliwości. To właśnie sprawia, że związek jest udany

Mówi się, że nie istnieje gotowy przepis na udany związek. Dwoje psychologów, Julie i John Gottman postanowili jednak przebadać ponad 40 tys. par., aby odkryć tzw. receptę na udany związek. Co, zgodnie z badaniami, może sprawić, że twój związek będzie szczęśliwy?

Małżeństwo psychologów postanowiło przebadać ponad 40 tys. par po to, aby znaleźć czynnik, który determinuje udany związek. Małżeństwo psychologów postanowiło przebadać ponad 40 tys. par po to, aby znaleźć czynnik, który determinuje udany związek. Źródło: Adobe Stock
d14u29k
d14u29k

Recepta na udany związek - jednak istnieje?

Amerykańscy psychologowie i jednocześnie małżeństwo, John i Julie Gottman od ponad 35 lat zajmują się tematyką udanych związków. Są oni m.in. autorami książek pt. "Siedem zasad udanego małżeństwa" oraz "10 sposobów, które mogą naprawić twoje małżeństwo". Małżeństwo psychologów postanowiło przebadać ponad 40 tys. par po to, aby znaleźć czynnik, który determinuje udany związek. 

Wyniki badań Julie i Johna Gottmanów pokazały, że najbardziej zauważalne wśród szczęśliwych par jest zwracanie uwagi na partnera. Zwracanie uwagi z kolei definiowane jest nie tylko jako większe i głębsze potrzeby drugiej osoby, ale także drobne gesty, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. 

Zwracanie uwagi na partnera to przepis na szczęśliwy związek

John i Julie Gottman, aby nieco przybliżyć wyniki ich analizy, zaprezentowali przykład, który mówi o tym, o co tak naprawdę chodzi w zwracaniu uwagę na drugą osobę. Jako przykład posłużyła sytuacja, w której partner przegląda telefon i nagle mówi "Jaki ciekawy artykuł". Wówczas druga osoba może zareagować na 3 sposoby:

  1. Zwrócenie uwagi - partner wykazuje zainteresowanie tematem i zwraca się do drugiej osoby z pytaniem: "Tak? A o czym jest ten artykuł?",
  2. Odwrócenie uwagi - partner nie wykazuje żadnego zainteresowania, ignoruje to, co powiedziała druga osoba,
  3. Zdenerwowanie - mówiąc np. "Nie widzisz, że jestem teraz zajęty/a?"
d14u29k

Receptą na udany związek ma być oczywiście reakcja numer jeden. 

W czym tkwi tajemnica udanego związku?

Samo "zwracanie uwagi na partnera" nie jest jedynym czynnikiem, który determinuje szczęśliwy związek. Aby relacja z drugą osobą była udana, wymaga ona zaangażowania obu stron i nieustannej pracy niemal przez całe życie. Warto jednak pamiętać o tym, by starać się regularnie zwracać uwagę na partnera i na jego potrzeby. Jednocześnie musimy pamiętać, że jest to jedynie jeden z wielu czynników, który może pomóc nam w utrzymaniu udanego związku. 

Nudne życie seksualne Polaków? "Możemy zakopać ten stereotyp"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14u29k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14u29k