Nie brak higieny. Oto dlaczego starsi ludzie mają specyficzny zapach

Osoby starsze często charakteryzują się specyficznym zapachem
Osoby starsze często charakteryzują się specyficznym zapachem
Źródło zdjęć: © Getty Images

30.10.2023 20:14, aktual.: 30.10.2023 20:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby starsze często charakteryzują się specyficznym zapachem, który nie tylko budzi wiele pytań, ale jest też mylnie kojarzony z brakiem higieny osobistej. Jak pokazują jednak badania naukowe, nie ma to nic wspólnego z higieną. Naukowcy odkryli, co tak naprawdę jest przyczyną tego zjawiska.

Osoby w podeszłym wieku często wydzielają zapach, który jest trudny do zdefiniowania. Dla niektórych ma on charakter stęchlizny. Inni opisują go natomiast jako "tłusty". Bardzo często jest on błędnie przypisywany brakowi higieny. To jest jednak dalekie od prawdy.

Zapach starszych osób to nie brak higieny

Zapach, który wydzielają osoby starsze, nie jest przypadkowy. Nie jest też wynikiem braku higieny. Jest to naturalny proces, który można wyjaśnić naukowo. Badania na ten temat przeprowadzili w 2001 roku naukowcy z zespołu dr Shinichiro Haze z Jokohamy.

Naukowcy odkryli, że za specyficznym zapachem starszych osób stoją zmiany substancji chemicznych w organizmie. Przyczyną jest związek chemiczny o nazwie 2-nonenal, który powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych. Organizm w starszym wieku zaczyna wydzielać coraz więcej tych związków, co prowadzi do intensyfikacji zapachu. Dodatkowo, skóra starszych osób jest słabsza, co sprawia, że naturalne olejki szybciej ulegają utlenieniu i wytwarzają większą ilość 2-nonenalu.

Co ciekawe, naukowcy uważają, że 2-nonenal to genetyczna pozostałość po przodkach. Za pomocą zapachu mogli oni zidentyfikować wiek oraz stan zdrowia innych osobników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Zapach staruszka" jest normalny

Zapach wydzielany przez osoby starsze nie jest związany z brakiem higieny. Badania dowiodły, że nawet częste kąpiele i dbanie o czystość nie pomogą w zneutralizowaniu specyficznej woni. Wszystko dlatego, że 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie. Nawet jeśli będziemy starannie się myć, zapach pozostanie.

Czy można go np. zminimalizować? Okazuje się, że tak. Wystarczy przestrzegać zdrowego stylu życia - unikać stresów, trzymać się zdrowej diety, pić odpowiednią ilość wody, rzucić palenie i dostarczać organizmowi wystarczająco ruchu. To może pomóc.

Obserwacje dr. Haze wykazały jednak, że nie wszyscy seniorzy wydzielają specyficzny zapach. Połowa badanych miała na sobie tak małe ilości 2-nonenalu, że nie wydzielała woni. Ci, którzy go mają, nie powinni się wstydzić - "zapach staruszka" jest naturalny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także