Nie kupuj. Daj drugie życie swoim ulubionym butom
Kupujemy dzisiaj o 400 proc. ubrań i butów więcej niż 20 lat temu, stając się jednocześnie ofiarami mody fast fashion. Tymczasem zmiany klimatu dotykają nas coraz bardziej. Aby chronić naszą planetę, powinniśmy nauczyć się podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje, a także korzystać z miejsc, w których nasze ubrania i buty mogą nabrać świeżości i ponownie stać się atrakcyjne.
30.05.2022 08:45
Każdy z nas ma w swojej szafie buty, w których przeżył niejeden festiwal, spotkanie ze znajomymi, czy randkę. To normalne, że po pewnym czasie obuwie traci blask i świetny wygląd. Tylko czy wtedy od razu musimy kupować kolejną parę? Z pomocą przychodzą nam właśnie takie miejsca jak pracownie do renowacji i personalizacji obuwia. Mogą stanowić wehikuł czasu, w którym nasze buty powracają do wyglądu z chwili ich zakupu. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy nasza ulubiona para budzi w nas sentyment i pragniemy w niej przeżyć jeszcze wiele niezapomnianych momentów w życiu.
W ramach inicjatywy Wirtualnej Polski "WP Naturalnie", odwiedziliśmy pracownię Sneaker Boyz w Warszawie, w której zgrany zespół od kilku lat z pasją zajmuje się personalizacją oraz renowacją obuwia.
- Renowacja butów jak najbardziej ma sens - podkreśla Dariusz Niedźwiedź, właściciel pracowni. - Lepiej oddać buty do zakładu, który się stricte tym zajmuje, niekoniecznie do pralni w galeriach handlowych. Jest mnóstwo punktów w Polsce, które działają też wysyłkowo. 100-procentowo polecam korzystanie z takich firm, bo mamy wtedy pewność, że firma ponosi odpowiedzialność i nie zrobi tego źle.
Czas trwania renowacji może zająć od kilku godzin, do kilku dni - oczywiście w zależności od tego, w jakim stanie oddaliśmy nasze buty i jak duże noszą ślady zniszczenia. Z kolei koszt takiej odnowy zaczyna się już od niespełna 100 zł i zależy również od tego, jak duży zakres pracy będzie potrzebny podczas odnawiania naszych ulubionych butów.
Jeśli w twojej miejscowości nie ma pracowni zajmującej się renowacją obuwia, to żaden problem. Obecnie większość z nich działa wysyłkowo. Jeśli zależy ci na dalszym użytkowaniu swojej ulubionej pary butów, wystarczy, że skontaktujesz się z pracownią i ustalisz procedurę wysyłki. To doskonałe rozwiązanie również dla osób, którym ciężko znaleźć czas, na samodzielne dostarczenie butów.
Nie bójmy się korzystać z miejsc, które mogą dać drugie życie naszym rzeczom. Powstaje ich coraz więcej, więc korzystajmy z pracowni, które w profesjonalny i bezpieczny sposób pozwalają na nowo cieszyć się ulubionymi butami.
Jak jeszcze możemy przeciwdziałać i chronić naszą planetę?
Kupujmy mniej. Kiedy już zdecydujemy się na nowy zakup, niech to będzie przemyślana decyzja. Odpowiedzmy sobie na pytanie - czy naprawdę tego potrzebuję?
Inwestujmy w lepsze jakościowo ubrania i buty, które będą nam służyć dłużej.
Zwracajmy uwagę na metki - starajmy się wybierać rzeczy z naturalnych materiałów, które podlegają recyklingowi, a ich wyprodukowanie nie niesie za sobą istotnych szkód dla środowiska.
Wspierajmy lokalne marki, które w sposób transparentny przedstawiają proces produkcji ubrań.
Naprawiajmy! Powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można oddać rzeczy do renowacji.
Wirtualna Polska angażuje się w wiele działań chroniących planetę i apeluje o świadome podejmowanie decyzji w dobie narastających zmian klimatycznych. W ramach WP Naturalnie powstał wewnętrzny cykl "Zielona Szafa", który skupia się na tematach dotyczących eko mody. Celem projektu jest przekazanie pracownikom wiedzy dotyczącej mody zrównoważonej i cyrkularnej, deadstocku, upcyclingu i drugiego obiegu w modzie.
Zmieniając nasze drobne nawyki, mamy realny wpływ na poprawę jakości życia i dobro naszej planety. Razem możemy zdziałać więcej!