Nie możesz zasnąć w trakcie upałów? Ta pozycja błyskawicznie ochładza
W trakcie upałów nawet w nocy temperatura utrzymuje się na poziomie 20 stopni Celsjusza, co znacznie utrudnia zasypianie, a co za tym idzie, pogarsza jakość snu. Jak więc ułatwić sobie ten proces? Jest na to sposób.
Według specjalistów temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Wpływa ona na łatwość w zasypianiu, a także na ogólną jakość snu. W trakcie upalnego dnia mury mieszkania nagrzewają się tak bardzo, że temperatura przekracza 20 stopni — i to przy otwartym oknie. Jak ułatwić sobie zasypianie w trakcie gorącej nocy? Podpowiadamy.
Połóż się w tej pozycji. Ułatwi ci zasypianie
James Leinhardt od ponad 10 lat zajmuje się leczeniem postury snu. Pracował zarówno ze zdrowymi ludźmi, jak i osobami po wypadkach czy też borykającymi się z poważnymi wadami postawy. Zdaniem specjalisty, w trakcie upałów każdy z nas powinien zasypiać na boku. Dzięki tej pozycji zwiększamy cyrkulację powietrza, a ciepło ucieka znacznie szybciej, co bardzo ułatwia zasypianie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Przed położeniem się spać, warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu znajdowało się możliwie jak najwięcej świeżego powietrza. Wystarczy, że pół godziny przed zaśnięciem otworzysz wszystkie okna, a jedno z nich pozostawisz uchylone na czas snu. Nie zapomnij także o regularnym nawilżaniu powietrza. W tym celu warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który to można kupić już za mniej niż 100 złotych w każdym sklepie AGD.
Obniż temperaturę ciała przed snem. Ułatwisz sobie zasypianie
Po upalnym dniu tuż przed położeniem się spać warto wziąć krótki, ale chłodny prysznic. Zacznij go od polewania się letnią wodą, a kiedy przyzwyczaisz się już do temperatury, stopniowo ją obniżaj. W ten sposób ochłodzisz swoje ciało, co ułatwi ci zaśnięcie. Wymień grubą kołdrę na lekki koc, a przypadku nieodpuszczającego upału, na zwykłą, czystą poszewkę.
Na godzinę przed planowanym snem wypij herbatę, najlepiej z melisy albo lawendy. Przy nasilających się problemach z zaśnięciem, warto wspomóc się melatoniną. To organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie wszystkich ssaków. Reguluje rytm dobowy i ułatwia zasypianie. Melatoninę można dostać w każdej aptece w formie tabletek, syropu czy też żelek. Pamiętaj jednak, żeby zażyć ją przynajmniej godzinę przed zaśnięciem.
Czytaj także: Co oznacza sen o włosach? Liczą się szczegóły
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl