Nie podlewaj tak azalii. Wiele osób popełnia błąd
Azalie to kwiaty, które wspaniale będą zdobić nasz ogród lub taras. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja. Jeśli marzysz o posiadaniu azalii japońskiej lub wielokwiatowej, warto pamiętać o kilku, najważniejszych zasadach.
Azalie to wyjątkowe rośliny. Wiosną pokrywają się pięknymi kwiatami o różnych kolorach, takich jak róż, czerwień, biel i fiolet. Wszystko zależy od odmiany, którą wybierzemy. Aby cieszyć się ich pięknem, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.
Pielęgnacja azalii - o tym pamiętaj
Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest odpowiednie nawożenie. Azalie potrzebują regularnego nawożenia, najlepiej preparatami specjalnie dedykowanymi dla nich, które działają długofalowo i nie zawierają wapnia. Rośliny te preferują glebę o odpowiednim pH, czyli lekko kwasową. Przygotowując miejsce pod ich sadzenie, warto wykopać otwór i wypełnić go mieszanką kory drzew iglastych z torfem. Dzięki temu gleba będzie zakwaszona, co sprzyja wzrostowi i rozwojowi roślin.
Przycinanie azalii polega głównie na usuwaniu przekwitniętych kwiatów i uszkodzonych części. Starsze rośliny można przyciąć blisko ziemi, co pobudzi ich do wypuszczenia nowych pędów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Należy również dbać o regularne podlewanie azalii, jednak z umiarem, ponieważ nadmiar wody może im zaszkodzić.
Jeśli chodzi o nasłonecznienie, azalie najlepiej rosną w miejscach o pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Zimą należy osłonić roślinę tak, aby przetrwała mrozy.
Azalie - pachnąca moc kolorów
Azalie ogrodowe są dostępne w wielu różnych odmianach i gatunkach. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy.
Najpopularniejszą odmianą jest azalia japońska. Kwitnie w maju, prezentując piękne, dużych rozmiarów kwiaty w kolorach różu, czerwieni, bieli i fioletu. Jest dosyć kompaktowa i dobrze nadaje się do uprawy w doniczkach.
Z kolei azalia wielokwiatowa ma mniejsze kwiaty niż azalia japońska, ale są one gęste i bujne. Kwitnie również w maju i dostępna jest w różnych barwach. Jest bardziej rozłożysta i często uprawiana na rabatach lub w naturalnych ogrodach.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!