Robią furorę w ogródkach. Na zasadzenie zostało ci kilka dni
Laki to kwiaty, które cieszą się coraz większą popularnością. Są łatwe w uprawie, pięknie pachną, a do tego występują w wielu kolorach. Jeśli chcesz cieszyć się lakami jeszcze w tym roku, zasadź je do końca czerwca. To już ostatni dzwonek.
09.06.2023 | aktual.: 09.06.2023 21:29
W przeciwieństwie do piwonii, astrów, tulipanów czy lilii mało kto słyszał o lakach. To kwiaty, które cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Wyjaśniamy, kiedy siać laki i jak o nie dbać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez nawet cztery lata.
Kiedy siać laki?
Laki to roślina, która w Europie w występuje od XVI wieku. Ceni się ją za piękny i intensywny zapach, a także za to, że występuje w kilku kolorach, najczęściej białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, a także fioletowym. Laki należą do roślin jednorocznych, jednak odpowiednio pielęgnowane są w stanie przeżyć nawet cztery lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli chcesz cieszyć się lakami w swoim ogrodzie jeszcze w tym roku, masz niewiele czasu, żeby je wysiać, bowiem termin siania laków przypada na okres od kwietnia do czerwca. Można siać je bezpośrednio do gruntu, ale dopiero wtedy, kiedy temperatury przekroczą już 15 stopni Celsjusza. Kwiaty zakwitną dopiero po czterech miesiącach od zasiania.
Pielęgnacja laków — co musisz o niej wiedzieć?
Laki to kwiaty, które potrzebują dużo słońca, dlatego też trzeba zapewnić im odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Najlepiej rozwijają się w żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym pH. Sama gleba powinna zawsze być lekko wilgotna. Ważne jest jednak to, żeby ziemia, w której rozwijają się laki, posiadała dobry drenaż, bowiem przelanie jest zabójcze dla rośliny.
Laki powinno podlewać się regularnie, jednak niewielką ilością wody. Warto zwrócić na to szczególną uwagę zwłaszcza podczas upałów. Zimą laki powinny być zabezpieczone przed mrozem, ponieważ źle znoszą niskie temperatury i nie są one mrozoodporne. Jeśli chodzi o nawożenie, laki nie potrzebują regularnego dokarmiania. Można odżywić je wiosną, pamiętając o tym, aby stosować możliwie jak najłagodniejsze nawozy. W tym celu najlepiej przygotować domowy nawóz, który minimalizuje ryzyko przenawożenia rośliny, np. nawóz ze skórek po bananie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl