UrodaNie przepłacaj u kosmetyczki. Zobacz, czego naprawdę potrzebują twoje paznokcie

Nie przepłacaj u kosmetyczki. Zobacz, czego naprawdę potrzebują twoje paznokcie

Nie przepłacaj u kosmetyczki. Zobacz, czego naprawdę potrzebują twoje paznokcie
Źródło zdjęć: © Fotolia
Monika Zonenberg
06.04.2018 13:00, aktualizacja: 06.04.2018 14:40

Zadbane dłonie świadczą o ich właścicielce. Piękne paznokcie, nawilżone skórki i gładka skóra to podstawa. Wizyty u kosmetyczki nie należą do taniej przyjemności, a ich regularność może już poważnie nadszarpnąć budżet. Czasem nie warto przepłacać i zamiast tego wykonać manicure samodzielnie. To nic trudnego, szczególnie kiedy wykonujesz go prawidłowo i z uwagą.

Zmywanie

Pierwszym etapem manicure jest przygotowanie paznokci do jego wykonania. Przede wszystkim umyj ręce mydłem oraz dokładnie wytrzyj. Następnie pozbądź się starego lakieru, szykując miejsce dla świeżego koloru. W zależności od rodzaju lakieru, wybierz właściwy zmywacz. Jeśli jest to lakier hybrydowy, polej wacik specjalnym zmywaczem, następnie przyłóż go do paznokcia i owiń folią. Po około 10-15 minutach odwiń folię i za pomocą patyczka usuń resztki lakieru. Jeśli masz na paznokciach normalny lakier, wystarczy usunąć go zwykłym zmywaczem lub wersją kieszonkową, czyli płatkami nim nasiąkniętymi.

Pilniki i skracanie paznokci
Piłowanie i obcinanie paznokci mogłoby wydawać się banalnymi czynnościami. Tymczasem wykonując je nieprawidłowo, możesz negatywnie wpłynąć na kondycję paznokci. Aby nie nadszarpnąć ich zdrowia, zawsze skracaj i piłuj paznokcie przed wymoczeniem rąk w wodzie. Miękkie paznokcie dużo bardziej narażone są na rozdwajanie i łamanie. Piłując paznokcie, staraj się robić to w jedną stronę. Uchronisz je przed połamaniem i wzmocnisz.

Obraz
© 123RF.COM

Skórki
Następnym krokiem jest usunięcie suchych skórek, które nie wyglądają estetycznie. Szczególnie jeśli masz problem z ich zadzieraniem, powinnaś przywiązywać uwagę do ich pielęgnacji. Chcąc je usunąć w bezpieczny sposób, najpierw wymocz ręce w wodzie z mydłem. Kiedy będą rozmiękczone, łatwiej się ich pozbędziesz, nie narażając się na skaleczenia. Zacznij od zsuwania skórek z płytki paznokcia, a następnie delikatnie wytnij nadmiar za pomocą specjalnych cążek. Nie rób tego zbyt intensywnie, a cążki stosuj w ostateczności. Nadmierne i zbyt głębokie wycinanie może uszkodzić korzeń paznokcia, wprowadzić stan zapalny i wpłynąć na jego wzrost. Jeśli nie masz doświadczenia w usuwaniu skórek, możesz zdecydować się na użycie specjalnie do tego przeznaczonego żelu.

Olejki
Paznokcie i skórki nie będą zdrowe, jeśli nie poświecisz im wystarczającej ilości czasu i nie będziesz używać odpowiednich kosmetyków. Paznokcie, które się łamią i rozdwajają, wołają w ten sposób o odżywienie i nawilżenie. Codzienne używanie serum i olejków sprawi, że będą szybko rosły, a ich złamanie stanie się bardzo rzadkim wypadkiem. O ile serum lepiej wsmarowywać w samą płytkę, to olejków do skórek możesz używać nawet wtedy, kiedy pomalowałaś paznokcie. Minuta dziennie wystarczy, by skórki były natłuszczone i zdrowe.