Trwa ładowanie...

Nie rozdawaj opłatków w czasie Wigilii. To częste niedopatrzenie

Dzielenie się opłatkiem w czasie wieczerzy wigilijnej to stary zwyczaj, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak powinien wyglądać. Wręczanie płatków chlebowych kolejnym gościom ma niewiele wspólnego z tradycją. Istnieje inny sposób.

Dzielenie się opłatkiem to świąteczna tradycjaDzielenie się opłatkiem to świąteczna tradycjaŹródło: Adobe Stock
d27gqqk
d27gqqk

Nawet jeśli nie uważamy się za tradycjonalistów, świąteczna atmosfera sprzyja pielęgnowaniu zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wielu z nas nie wyobraża sobie wigilijnej wieczerzy bez 12 potraw, śpiewania kolęd czy dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Podobnie jest z dzieleniem się opłatkiem.

Jak dzielić się opłatkiem?

Cienki płatek chlebowy jest symbolem pojednania i miłości, dlatego w czasie Bożego Narodzenia dzielimy się nim z najbliższymi. Zwyczaj ten obecny jest nie tylko w Polsce, ale też we Włoszech, Czechach, Ukrainie czy Słowacji. Składanie życzeń, połączone z łamaniem się opłatkiem, tradycyjnie poprzedza świąteczny posiłek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakich pytań przy świątecznym stole boją się Polacy? Sprawdziliśmy

Znaczenie ma mieć kolejność - wedle przyjętego zwyczaju rozpocząć powinna najstarsza osoba przy stole. Po modlitwie i odczytaniu fragmentu Biblii senior podchodzi do każdego, składa mu życzenia, a następnie dzieli się opłatkiem. Dopiero wtedy reszta zgromadzonych robi to samo z innymi uczestnikami wieczerzy.

d27gqqk

Według zagorzałych tradycjonalistów nie należy więc pospiesznie rozdawać opłatków gościom. Każdy ma go otrzymać bezpośrednio od najstarszego członka rodziny - to wyraz szacunku wobec niego.

Z czego jest opłatek?

Płatki chlebowe wykorzystywane przy świątecznym stole wypiekane są wyłącznie z mąki i wody. Współcześnie za pomocą szablonów, które przedstawiają najczęściej Świętą Rodzinę lub Dzieciątko Jezus. Istnieją również kolorowe opłatki przeznaczone do dzielenia się ze zwierzętami.

Można je dostać w wielu sklepach, jednak niektórzy nie wyobrażają sobie opłatka, który nie został kupiony w kościele, a wcześniej poświęcony przez księdza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27gqqk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27gqqk