FitnessNie siedź w domu, idź poćwiczyć!

Nie siedź w domu, idź poćwiczyć!

Nie siedź w domu, idź poćwiczyć!
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Katarzyna Gileta

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni, wiele osób rezygnuje z treningów na świeżym powietrzu. To błąd. Zimą ruch na zewnątrz przynosi wiele korzyści. Hartuje organizm, poprawia odporność, wzmacnia siłę i wytrzymałość. Ćwicząc na mrozie, możemy się dotlenić, poza tym zużywamy więcej kalorii, trening jest więc bardziej efektywny. Zatem, zamiast siedzieć pod kocem w domu, wyjdźmy poćwiczyć.

Get the look

1 / 6

Jak się przygotować do treningu na śniegu?

Obraz
© Shutterstock.com

Przede wszystkim nie powinniśmy się ubrać zbyt ciepło, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ubiór „na cebulkę” - a więc bielizna, termoizolacyjna odzież oraz przepuszczająca powietrze, niezbyt gruba kurtka, która uchroni nas przed wiatrem, mrozem i wilgocią. Nie zapominajmy o czapce lub opasce, chroniącej uszy i zatoki. Zadbajmy też o odpowiednie obuwie - powinno być nieprzemakalne oraz długie, ciepłe skarpety. Ważne są także odblaski, ponieważ zimą zmrok zapada szybciej. Warto również zabrać ze sobą drobne przekąski – garść orzechów, suszonych owoców, owsiane ciastka czy proteinowy batonik. Ponadto, w czasie treningu ważne jest oddychanie przez nos, a nie przez usta.

2 / 6

Bieganie

Obraz
© Shutterstock.com

Bieganie to jeden z tych sportów, które można uprawiać przez cały rok. Przed treningiem pamiętajmy o dynamicznej rozgrzewce – podskoki, skręty tułowia, wymach ramion i nóg. Wybierajmy miejsca odśnieżone, w których widać podłoże, po którym biegniemy. Zimą o wiele łatwiej o kontuzję, dlatego lepiej zachować rozwagę. Nie przesadzajmy również z intensywnością treningu. Zimą konieczny jest spokojniejszy bieg, który przerywamy marszem.

3 / 6

Nordic walking

Obraz
© Shutterstock.com

Lubisz spacerować? Nie rezygnuj z tego rodzaju aktywności zimą. A jeśli znudził ci się klasyczny marsz, zainwestuj w kijki do nordic walking. Spacer z kijkami to sport dla ludzi w każdym wieku. Kijki pomagają utrzymać równowagę i stabilność podczas chodu w trudnym terenie. Odciążają również stawy i kręgosłup. W ciągu godziny spalisz 400 kalorii.

4 / 6

Pompki przy ławce

Obraz
© Shutterstock.com

Warto do zimowego treningu na śniegu włączyć inne ćwiczenia. W parku zatrzymaj się przy ławce i wykonaj 3 serie po 20 pompek. Dłonie połóż na ławce lub jej oparciu i rozstaw je szerzej niż barki. Powoli obniżaj tułów, pochylając się do przodu, pilnuj jednak, aby łokieć uginać do kąta prostego. Wracając do pozycji wyjściowej, nie prostuj do końca łokci.

5 / 6

Wykroki chodzone

Obraz
© Shutterstock.com

Jest to świetne ćwiczenie na mięśnie pośladków i ud. Możemy z powodzeniem wykonywać je podczas zimowego treningu na świeżym powietrzu. Przy każdym kroku do przodu, przeciwną nogą schodzimy w dół, dotykając kolanem podłoża. Długość kroku powinna być na tyle duża, by kolano nogi znajdującej się z przodu nie wychodziło zbyt mocno przed palce stopy.

6 / 6

Przysiady

Obraz
© Shutterstock.com

Przysiady doskonale kształtują mięśnie pośladków oraz ud. Stopy ustawiamy na szerokość bioder. Schodzimy dynamicznie w dół, wypychając biodra do tyłu. Ważne, by kolana nie wychodziły poza stopy. Uwaga! Nie przenosimy ciężaru ciała do przodu. Aby utrzymać równowagę, możemy przytrzymać się drzewa. Robimy 3 serie po 20 powtórzeń.

fitnesssportćwiczenia fizyczne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)