Nie ukrywa swojej orientacji. Przyznała, jak wychowuje córkę

Nie ukrywa swojej orientacji. Przyznała, jak wychowuje córkę

Anna Maria Żukowska opowiedziała o swojej orientacji seksualnej
Anna Maria Żukowska opowiedziała o swojej orientacji seksualnej
Źródło zdjęć: © YouTube | Sejm RP
12.04.2024 10:36, aktualizacja: 12.04.2024 17:33

Anna Maria Żukowska zawsze broni swoich przekonań, przez co słynie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Oprócz tego 40-latka kilka lat temu otwarcie opowiedziała o swojej orientacji. Posłanka Lewicy przyznała też, jak wychowuje swoją córkę.

Anna Maria Żukowska nie kryje się ze swoją orientacją seksualną i otwarcie mówi o swojej biseksualności. Posłanka jest zaangażowana w działalność na rzecz mniejszości narodowych i seksualnych, a także od lat walczy o prawa kobiet w Polsce oraz prawo do legalnej aborcji.

W 2019 roku posłanka zadeklarowała się jako osoba biseksualna. To właśnie wtedy pojawiła się na okładce queerowego magazynu "Replika". Żukowska zapozowała z inną posłanką, Hanną Gil-Piątek, trzymając się za ręce. Obydwie przedstawicielki Lewicy opowiedziały o swojej orientacji oraz postulatach społeczności LGBT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do coming outu sprowokowała ją wypowiedź Leszka Millera

Anna Maria Żukowska przyznała, że po przeczytaniu słów Leszka Millera, na temat swojej wnuczki, zdecydowała się głośno powiedzieć o byciu osobą biseksualną. Były premier stwierdził, że jego panseksualna wnuczka Monika Miller, jest "normalną, heteroseksualną kobietą i nie miała dziewczyn w znaczeniu seksualnym". 

Żukowska wyraziła, że komentarz ten osobiście ją zranił, podkreślając, że od publicznych postaci oczekuje się wyższych standardów i odpowiedzialności za wypowiadane słowa.

"Widziałam, jakie oburzenie te słowa wywołały, a premier chyba nie do końca rozumiał, o co chodzi. Jego słowa dotknęły mnie również osobiście i nawet nie myślałam w kategoriach coming outu. Uznałam, że moim obowiązkiem było się odezwać. (...) Niewątpliwie, zabrakło mu pewnej wrażliwości" - wyznała Żukowska.

Posłanka Lewicy jeszcze w liceum zadurzyła się w dziewczynie. Jak mówiła w "Replice", "był to szalony, burzliwy związek". W późniejszym czasie zaczęła spotykać się z chłopakiem i zrozumiała, że jej uczucie w stosunku do niego jest takie samo. 

"W ten sam sposób działa na mnie intelekt i wygląd zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stawiam znak równości" - powiedziała "Replice".

Przyznała, jak wychowuje córkę

Anna Maria Żukowska nie kryła swojej orientacji przed córką. Obecnie wychowuje ją sama, bez partnera lub partnerki. Posłanka chce, aby jej dziecko wiedziało o "różnorodności ludzi", dlatego zdecydowała się na coming out. 

- Gdy była mała, mówiłam jej zawsze: "Jak będziesz miała chłopaka lub dziewczynę…" - bo przecież nie wiadomo było, jaką będzie miała orientację, nie można zakładać z góry, że hetero (...). Jeśli by odkryła, że jest homoseksualna, nie spadłoby to na nią jak grom z jasnego nieba, o którym nigdy nie słyszała. Myślę, że to jest właściwy kierunek wychowania - wyznała Żukowska.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne