Trwa ładowanie...

Niebezpieczna dieta gwiazd. Czy "suchy post" zagraża zdrowiu i życiu?

Bardzo często mówi się o wpływie influencerów na życie ich fanów. Tym razem eksperci ostrzegają przed niebezpiecznym trendem dietetycznym z Instagrama, czyli "suchym postem". Choć cieszy się on coraz większą popularnością, okazuje się, że jego stosowanie może odbić się negatywnie na zdrowiu i życiu. O co chodzi z "suchym postem"?

Share
Niebezpieczna dieta gwiazd. Czy "suchy post" zagraża zdrowiu i życiu?
Źródło: 123RF
d4mqi4h

Co to jest "suchy post"?

Suchy post to wolne tłumaczenie diety znanej jako dry fasting. Ten sposób odżywiania polega na całkowitej rezygnacji z płynów, w tym także wody. Zwolennicy takiej restrykcyjnej diety uważają, że wystarczy dostarczyć organizmowi wodę zawartą w pokarmach, np. w warzywach i owocach. "Suchy post" rzekomo pozwala na osiągnięcie wymarzonych rezultatów praktycznie od razu, a cudowne efekty są szybko zauważalne. Osoby korzystającego z dry fastingu twierdzą, że dzięki nowemu sposobowi odżywiania nie są narażeni na infekcje, nie mają problemów trawiennych oraz widoczna jest poprawa kondycji skóry. Rzekomym skutkiem suchego postu jest także stymulacja produkcji komórek macierzystych.

Dlaczego suchy post jest niebezpieczny?

Jak przekonują dietetycy, dry fasting jest bardzo niebezpieczny i zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Pomysł z "suchym postem", według ekspertów, jest absurdalny oraz całkowicie pozbawiony sensu. W końcu powstrzymywanie się od picia wody grozi infekcjami dróg moczowych, a nawet niewydolnością nerek – w skrajnych przypadkach ostre zapalenie może odprowadzić nawet do śmierci. Woda pozwala na wypłukanie toksyn z organizmu, dlatego gdy zabraknie jej w ciele, nagromadzenie toksyn zatruje nerki. Specjaliści zalecają, aby młodzi fani nie korzystali z suchego postu preferowanego przez gwiazdki Instagrama. Zdaniem dietetyczki Nicholi Ludlam-Raine, przekonywanie innych ludzi, żeby nie pili wody jest wysoce nieodpowiedzialne. Skutkiem braku picia wystarczającej ilości płynów jest niebezpieczne odwodnienie, które może spowodować silne bóle głowy, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, suchość skóry i omdlenia.

Zobacz także: Dieta powinna być bogata w superfoods

Niebezpieczny trend wpływa na młodych ludzi

Wielu influencerów korzysta ze swoich zasięgów, aby przekonać fanów do niektórych zachowań. Osoby popularne w mediach społecznościowych wpływają na młodzież, która pragnie naśladować niewiele starszych idoli. Jednak "sucha dieta" to jeden z tych trendów, których należy unikać. Warto przy okazji zastanowić się nad tym, jak niebezpieczne są niektóre mody kreowane przez instagramowe gwiazdki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mqi4h

Podziel się opinią

Share
d4mqi4h
d4mqi4h