Wdowia choroba. Dotyka kobiety, które nie uprawiają seksu
Wdowia choroba, znana też jako zespół Kehrera, jest problemem dotykającym kobiety, które przez długi czas nie zaspokajają swoich potrzeb seksualnych. Brak satysfakcji seksualnej może prowadzić do napięcia emocjonalnego i fizycznego, co jest poważniejszym zagrożeniem, niż się wydaje.
- Wdowia choroba, inaczej zespół Kehrera, to zaburzenie dotykające kobiety, które przez dłuższy czas nie uzyskiwały satysfakcji seksualnej, a ich potrzeby seksualne nie były zaspokajane - mówi dr Justyna Sołowiej-Chmiel, psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka z Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth. Tymczasem potrzeby seksualne są ważne tak jak jedzenie, picie czy sen.
Badania pokazują, że zaburzenia te mogą prowadzić do zwiększonego poziomu stresu, rozdrażnienia, a nawet agresji. W krańcowych przypadkach może dojść do pojawienia się objawów przypominających zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jak np. napięcie emocjonalne czy trudności w kontrolowaniu emocji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polki w gabinetach seksuologów. Marta Szarejko wyjawia z jakimi problemami przychodzą
Negatywne skutki braku satysfakcji seksualnej
Kobiety dotknięte tym problemem mogą odczuwać szeroki zakres negatywnych emocji. Jak wyjaśnia dr Sołowiej-Chmiel, brak aktywności seksualnej prowadzi początkowo do problemów ze sferą psychiczną. Objawia się to między innymi wzmożonym zdenerwowaniem, napięciem, lękiem oraz gniewem.
Długotrwała frustracja emocjonalna przeradza się również w problemy fizyczne. W kolejnych etapach zaburzenie może prowadzić do dolegliwości fizycznych, takich jak bóle podbrzusza, żylaki odbytu, problemy z miesiączkowaniem czy nawet swędzenie sromu.
Oprócz bezpośrednich skutków zdrowotnych wdowia choroba ma wpływ na relacje społeczne oraz jakość życia. W społeczeństwie, które nie zawsze otwarcie rozmawia o zdrowiu seksualnym kobiet, takie problemy mogą pozostawać zepchnięte na margines. Kobiety często kryją swoje niezaspokojenie, obawiając się reakcji partnera czy oceny społecznej.
Jak zauważa dr Sołowiej-Chmiel, wiele kobiet mimo regularnej aktywności seksualnej nie osiąga orgazmu. Kryjąc ten fakt, pozbawiają się możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej, co może pogłębić problem i prowadzić do dalszych komplikacji.
Droga do poprawy jakości życia
Poszukiwanie satysfakcjonującego życia seksualnego to temat, który wciąż dla wielu jest tabu. Jednakże specjalistyczna pomoc może znacząco poprawić jakość życia kobiety. Edukacja oraz otwarta rozmowa na temat zdrowia seksualnego są kluczowe dla zrozumienia jego wpływu na nasze życie.
Promowanie zdrowia seksualnego ma na celu nie tylko zwiększenie satysfakcji indywidualnej, lecz także wpływa pozytywnie na relacje z partnerami oraz szerzej - na jakość życia społecznego. Warto podkreślić rolę psychoterapeutów i poradni zdrowia psychicznego w procesie leczenia tego rodzaju zaburzeń.
Wciąż wiele zmienia się na plus, jednak edukacja i świadomość pozostają kluczowe. Warto, by kobiety korzystały z dostępnych form wsparcia oraz uznawały swoje potrzeby seksualne za nie mniej ważne niż emocjonalne czy psychologiczne.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.