Niebezpieczne skutki upałów. Musisz to wiedzieć
Nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Latem wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, a nawet nowotworów skóry. Musisz wiedzieć, jakie mogą być skutki zdrowotne nadmiaru słońca.
Nadmiar słońca i upały najczęściej doprowadzają do przegrzania i udaru słonecznego. Wysokie temperatury są bardzo niekorzystne dla osób zmagających się z chorobami serca i układu oddechowego. Negatywne skutki upałów i nadmiaru słońca mogą dotknąć także osoby otyłe i chore na cukrzycę. Szkodliwe działanie słońca mogą odczuć także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy.
Przegranie organizmu
Przegrzanie organizmu, czyli wzrost temperatury ciała powyżej normy, może doprowadzić do udaru cieplnego, dlatego osoba z hipertermią wymaga pierwszej pomocy. Przegrzanie objawia się osłabieniem, bólami, zawrotami głowy, wzmożonym pragnieniem, nudnościami i wymiotami. Objawami współtowarzyszącymi mogą być skurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg – występujące wskutek zaburzeń elektrolitowych. Przy silnym przegrzaniu mogą wystąpić zaburzenia oddychania, utrata przytomności i drgawki. Jak uniknąć przegrzania organizmu? Nie należy pozostawać zbyt długo na słońcu. Poza tym należy pić dużo wody, unikać kofeiny i alkoholu. Pomocne może się okazać także zwilżanie głowy i kark chłodnymi okładami. Poza tym należy chronić głowę przed słońcem.
Udar cieplny
Konsekwencją przegrzania organizmu może być udar cieplny, który objawia się wysoką temperaturą ciała, najczęściej przekraczającą 39 st. C. Jednak co ciekawe, na skórze nie pojawiają się wówczas ślady potu, które są charakterystyczne dla gorączki. Skóra staje się sucha, gorąca i zaczerwieniona. Charakterystycznym objawem jest przyspieszenie tętna. Możliwe są także stany zaburzenia świadomości. Przy udarze cieplnym obowiązują te same zasady, co przy przegrzaniu.
Odwodnienie
Upały mogą również doprowadzić do odwodnienia, czyli utraty wody i elektrolitów przez organizm. W gorące dni organizm traci wodę wraz z potem. Wówczas może stracić nawet ponad 10 litrów wody. Warto wiedzieć, że ryzyko odwodnienia organizmu jest największe m.in. u osób starszych i dzieci. Aby zapobiec odwodnieniu, należy przede wszystkim zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.
Upały a choroby serca
Dla osób, które zmagają się z chorobami serca i zaburzeniami układu krążenia, lato jest najniebezpieczniejszą porą roku. Podczas upałów organizm szybko traci wodę, a pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne przy skórze, co doprowadza do obniżenia się ciśnienia krwi. U osób ze słabym ciśnieniem może to doprowadzić do omdleń i zasłabnięć. Podczas upału zwiększa się także ryzyko wystąpienia zakrzepów. Upały mogą doprowadzić także do nasilenia dolegliwości u osób z chorobą wieńcową oraz żylakami.
Upał a choroby dróg oddechowych
Wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna także dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układy oddechowego. Upały mogą nasilić objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy, ponieważ doprowadzają do wysuszenia się śluzówki dróg oddechowych. Latem do rozwoju chorób dróg oddechowych przyczynia się także zbyt gwałtowne schładzanie organizmu. Może ono spowodować nie tylko przeziębienia, anginy i zapalenia zatok.
Zobacz także: "Teraz jest czas na naukę. Nie na miłość". Takie słowa słyszy w domu niejeden nastolatek
Upał a choroby skóry
Nadmiar słońca może przyczynić się do powstawania zmian przednowotworowych typu rogowacenia słonecznego. Leżenie w pełnym słońcu w późniejszym wieku może się skończyć także różnego rodzaju rakiem skóry: rakiem kolczystokomórkowym, chłoniakiem czy czerniakiem. Aby uchronić skórę przed słońcem i chorobami skóry należy ok. 30 minut przed wyjściem z domu posmarować skórę kremem z filtrem, a także zakładać kapelusze lub czapki z daszkiem. Jednak przede wszystkim należy unikać przebywania w pełnym słońcu w godzinach od 10.00 do 17.00.