Wracasz z urlopu i okazuje się, że masz upławy albo między palcami u stóp zauważyłaś niewielkie zaczerwienienie. Niestety, zdarza się, że z wakacyjnego wyjazdu oprócz wspomnień możesz przywieźć także chorobę. Jak radzić sobie z niechcianą pamiątką z wakacji?
Wracasz z urlopu i okazuje się, że masz upławy albo między palcami u stóp zauważyłaś niewielkie zaczerwienienie. Niestety, zdarza się, że z wakacyjnego wyjazdu oprócz wspomnień możesz przywieźć także chorobę. Jak radzić sobie z niechcianą pamiątką z wakacji?
Grzybica stóp
Niewielkie zaczerwienienie pojawia najczęściej między czwartym - piątym i trzecim - czwartym palcem u stopy. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na podeszwy i boczne krawędzie stóp, a skóra pokrywa się drobnymi pęcherzykami i łatwo pęka. Jeśli zauważyłaś pierwsze objawy, nie zwlekaj z leczeniem.
Tekst: Małgorzata Panas/mpi/(kg)
Grzybica stóp
Na początku wystarczy, gdy będziesz wcierać odpowiednie kremy i używać aerozol zawierający substancje grzybobójcze i przeciwpotowe. Jeśli choroba nie ustąpi - pójdź do lekarza, który zleci leczenie doustne.
Nie przerywaj kuracji po ustąpieniu objawów, gdyż grzyby wciąż pozostają na skórze i się namnażają. Gdy nie doprowadzisz leczenia do końca - narażasz się na nawrót choroby. Po zakończeniu kuracji odkaź buty, gdyż mogły w nich przetrwać zarodniki grzybów.
Infekcje okolic intymnych
To częsta wakacyjna przypadłość. Zachorowaniu sprzyja m.in. korzystanie z publicznych basenów i kąpielisk, a także noszenie obcisłej bielizny i spodni. Do najczęściej występujących stanów zapalnych należy: bakteryjne i rzęsistkowe zapalenie pochwy oraz grzybica. Bez względu na to, co jest przyczyną stanu zapalnego pochwy - jeżeli czujesz świąd i pieczenie, a dodatkowo obserwujesz upławy - udaj się od razu do lekarza ginekologa.
Terapia jest uzależniona od rodzaju i przyczyny stanu zapalnego. W przypadku grzybicy lekarz zleci globulki dopochwowe lub preparaty doustne, a leczenie trwa około dwóch tygodni. W przypadku zakażeń bakteryjnych leczeniu musi się poddać także partner seksualny kobiety, a lekarze odradzają współżycie do momentu wyleczenia.
Wszawica
Ta pamiątka wakacyjna przytrafia się zazwyczaj dzieciom. Jeśli zauważysz, że dziecko drapie się po głowie - sprawdź jego włosy. Wszy widać z reguły gołym okiem - wyglądają jak ziarenka sezamu. Gnidy (larwy wszy) są białe i jakby przytwierdzone do włosów. Obejrzyj skórę dziecka zwłaszcza na skroniach, za uszami i z tyłu głowy, nad karkiem. Jeśli dziecko ma wszy - kup w aptece preparat. Zazwyczaj są to płyny (szampony), żele, emulsje, proszki, czy też kremy.
Po zastosowaniu preparatu specjalnym grzebieniem wyczesz włosy. Musisz zwrócić uwagę, aby na włosach nie pozostały gnidy, gdyż choroba może wrócić. Włosy sprawdzaj przez 2-3 tygodnie, aż upewnisz się, że nie ma już jaj i gnid. Część leków bez recepty wymaga ponownego użycia po 7-10 dniach. Pamiętaj, że leczeniem powinno się objąć wszystkich domowników. Posprzątaj mieszkanie. Upierz rzeczy, z którymi dziecko miało kontakt. Umyj gorącą wodą z mydłem grzebienie i szczotki.
Choroba weneryczna
Wakacje sprzyjają zawieraniu nowych znajomości i… przypadkowym kontaktom seksualnym. A te mogą stać się przyczyną zakażenia chorobą weneryczną. W wielu przypadkach może ono przebiegać bezobjawowo.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak: ból i pieczenie narządów płciowych, powiększenie węzłów chłonnych, świąd, nadmierną wydzielinę z narządów płciowych czy ich owrzodzenie, a także wysypkę i gorączkę - natychmiast zgłoś się do lekarza. Nieleczone infekcje mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości.
Kleszcz na skórze
Gdy po spacerze w lesie zauważysz na skórze kleszcza, należy go usunąć. Najlepiej zrobić to pęsetą. Kleszcza chwyć jak najbliżej skóry i pewnym, ale delikatnym ruchem wyciągnij lub wykręć.
Następnie zdezynfekuj ranę oraz pęsetę np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną oraz dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. Obserwuj przez kilka tygodni miejsce ukąszenia. Gdy pojawi się obrzęk, zaczerwienienie albo objawy podobne do grypy - natychmiast udaj się do lekarza.
Tekst: Małgorzata Panas/mpi/(kg)