FitnessNiedomiar snu u dzieci prowadzi do otyłości

Niedomiar snu u dzieci prowadzi do otyłości

Niedomiar snu u dzieci prowadzi do otyłości
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.05.2011 20:57, aktual.: 14.09.2011 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieci, które śpią za krótko są bardziej narażone na otyłość niż te, które się wyśpią nawet, jeśli odżywiają się zdrowo i są aktywne fizycznie - ustalili naukowcy z Nowej Zelandii w oparciu o badania 244 dzieci do siódmego roku życia.

Dzieci, które śpią za krótko są bardziej narażone na otyłość niż te, które się wyśpią nawet, jeśli odżywiają się zdrowo i są aktywne fizycznie - ustalili naukowcy z Nowej Zelandii w oparciu o badania 244 dzieci do siódmego roku życia.
"Chłopcy i dziewczęta, którzy śpią mniej są częściej otyli, mają większą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nawet z uwzględnieniem stylu życia wpływającego na wagę ciała" - napisali w "British Medical Journal".

Ich badania sugerują, że niedomiar snu sprzyja większej konsumpcji żywności, ponieważ rozbudzone dzieci jedzą więcej.

Średnia długość snu w grupie przebadanych dzieci to 11 godzin. Te, które spały krócej były znacznie bardziej podatne na to, że ich Wskaźnik Masy Ciała (BMI) był wyższy, nawet przy uwzględnieniu innych czynników wpływających na wagę.

Każda dodatkowa godzina snu u dziecka między trzecim, a piątym rokiem życia zmniejszała BMI o 0,49 punktu. U dziecka przed siódmym rokiem życia redukowała ryzyko nadwagi o 61 proc. W przypadku dziecka przeciętnego wzrostu przekładało się to na ciężar ciała niższy o 0,7 kg. BMI (współczynnik ciężaru w stosunku do wzrostu) był mierzony w półrocznych odstępach. Aktywność fizyczna i długość snu kalkulowano z pomocą urządzenia zamontowanego w pasku monitorującego ruchy. Pomiary uzupełniono innymi danymi odnoszącymi się do sposobu odżywiania, wagi w chwili urodzin, przychodami rodziców, paleniem bądź niepaleniem przez ciężarną matkę i pochodzeniem etnicznym - będącymi czynnikami wpływającymi na BMI dzieci.

Różne badania wykazywały w przeszłości związek między krótkim snem, a przyrostem wagi u dzieci. Nie było jednak jasne, czy brak snu był przyczyną cięższej wagi, czy też cięższe dzieci spały krócej.

Tam Fry z organizacji charytatywnej zajmującej się rozwojem dzieci (Child Growth Foundation) w wypowiedzi dla mediów przestrzegł, że rodzice muszą dopilnować tego, by dzieci miały wystarczającą ilość snu. W szczególności radzi dopilnować, by nie bawiły się grami komputerowymi pod kołdrą i nie miały telewizora w swoim pokoju.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także