Nielegalna roślina w Polsce. Gdy ją zauważysz, natychmiast zgłoś
Ta roślina jest nielegalna w Polsce, a jej błyskawiczne rozprzestrzenianie się jest niezwykle groźne dla środowiska i upraw. Ta bylina potrafi przebić się nawet przez beton. Pieniński Park Narodowy apeluje, by zgłaszać miejsca, gdzie wciąż rośnie.
10.05.2024 | aktual.: 11.05.2024 15:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć wyglądem przypomina krzew, rdestowiec ostrokończysty, znany również jako japoński, jest niebezpieczną byliną o imponującym tempie wzrostu. Potrafi osiągnąć nawet 3 metrów wysokości. Długie, dwumetrowe pędy tej rośliny, niczym parasol, rozkładają się nad ziemią, bezwzględnie odbierając dostęp do słońca innym gatunkom w pobliżu.
Został sprowadzony z Azji do Wielkiej Brytanii jako ozdoba ze względu na delikatne, białe kwiaty. Rdestowiec jednak szybko ujawnił swoje prawdziwe oblicze. Agresywny charakter tej rośliny i błyskawiczne tempo rozprzestrzeniania się uczyniły z niej poważne zagrożenie dla lokalnej przyrody.
Niestety, problem ten dotknął również Polski, gdzie rdestowiec ostrokończysty stał się niechcianym, ale powszechnym gościem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rdestowiec ostrokończysty uważany jest za gatunek inwazyjny
Ze względu na niszczycielski wpływ na środowisko naturalne, a nawet na gospodarkę, uprawa rdestowca ostrokończystego jest prawnie zakazana. Ten inwazyjny chwast musi być bezwzględnie zwalczany, by chronić rodzimą przyrodę. Gęste zarośla tworzone przez rdestowiec zacieniają pola uprawne, uniemożliwiając ich użytkowanie. Roślina ta wpływa również na właściwości fizykochemiczne gleby, prowadząc do jej degradacji i zubożenia gatunkowego flory.
Szkody wyrządzane przez rdestowca wykraczają poza sferę naturalną. Agresywne korzenie rośliny uszkadzają nawierzchnie dróg i chodników, niszczą ścieżki, kostkę brukową, a nawet fundamenty budynków. Zarośla rdestowca porastają nasypy kolejowe, ograniczając widoczność, a także tereny nadrzeczne, uniemożliwiając dostęp do wody.
Jest trudny do usunięcia
Ze względu na rozbudowany system korzeniowy, pozbycie się rdestowca ostrokończystego nie jest łatwym zadaniem. Wycięcie nadziemnych części rośliny nie wystarczy, gdyż rozmnaża się ona za pomocą podziemnych kłączy (w klimacie umiarkowanym nie wytwarza nasion). Nawet niewielki fragment kłącza może doprowadzić do odrośnięcia rdestowca. Zwalczanie tego inwazyjnego gatunku wymaga kompleksowego podejścia, łączącego metody mechaniczne, chemiczne i biologiczne.
Przed rdestowcem ostrokończystym ostrzegają również władze Pienińskiego Parku Narodowego.
"Coroczne działania spowodowały zmniejszenie się populacji gatunków (rdestowców: ostrokończystego , czeskiego i sachalińskiego) zagrażających siedliskom przyrodniczym oraz tych niebezpiecznych dla zdrowia człowieka (np. barszczu Sosnowskiego) - czytamy w apelu.
PPN prosi o zgłaszanie miejsc, gdzie nadal rosną.
Władze PPN poinformowały również, że jeśli ktoś ma na swoim terenie lub widział gatunki inwazyjne, koniecznie powinien zawiadomić Pieniński Park Narodowy (gdy roślina rośnie na jego terenie) lub urząd gminy (gdy rośnie poza parkiem).
"Zgodnie z ustawą o gatunkach obcych z dnia 11 sierpnia 2021 r. oraz rozporządzeniem wykonawczym w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych (…) z dnia 9 grudnia 2022 r. usuwanie powyższych gatunków jest obecnie obowiązkiem właściciela działki lub zarządcy terenu - dodano.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.