Blisko ludziNieletni nałogowcy

Nieletni nałogowcy

Lista uzależnień nie kończy się na alkoholu, czy narkotykach. Dzieci i młodzież nałogowo m.in. wysyłają SMS–y, jedzą słodycze.

Nieletni nałogowcy

Młodzi ludzie uzależniają się nie tylko od alkoholu, narkotyków, czy nikotyny, ale także Internetu, gier komputerowych, telewizji i hazardu.

Alkohol i narkotyki

Alkohol i narkotyki są szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, ponieważ nastolatki szybciej uzależniają się niż osoby dorosłe i trudniej im jest pokonać nałóg. Dla młodego, rozwijającego się organizmu spożywanie alkoholu jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż w krótkim czasie powoduje poważne uszkodzenia organiczne, zaburzenia w sferze psychiki. Na młodego człowieka szybciej wpływają nawet niewielkie ilości alkoholu.

Ponadto skutki spożywania alkoholu to różnego rodzaju groźne schorzenia: uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu oraz uszkodzenie kory mózgowej, a także problemy z układem krążenia (m.in. nadciśnienie, arytmia). Występują liczne zmiany chorobowe w przewodzie pokarmowym: nieżyty przełyku, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, stany zapalne trzustki, nowotwory.

Równie groźne używki to narkotyki. Bezpośrednie skutki użycia narkotyku są uzależnione głównie od rodzaju przyjętego środka, wielkości i jakości dawki oraz sposobu zażywania i osobowości zażywającego. Stosowanie narkotyków powoduje m.in. zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, oczopląs, drżenie mięśniowe, przewlekły nieżyt oskrzeli, utrudnienie wymiany gazowej w pęcherzykach płuc, niepłodność, impotencję, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, zakażenia bakteryjne skóry (ropnie, czyraki).

Nastolatki w sieci

W ostatnich latach coraz poważniejszym problemem jest uzależnienie od Internetu. Wielu młodych ludzi często z zaniżonym poczuciem własnej wartości czuje się w wirtualnym świecie bezpiecznie. W tym świecie nie jest ważna uroda, wzrost, płeć, wykształcenie, status materialny. Wszyscy są sobie równi, nie ma dyskryminacji. Każdy w dowolnym momencie może stworzyć sobie własną wirtualną tożsamość, która wydaje mu się znacznie bardziej atrakcyjna od tej rzeczywistej.

Podobnym problemem jest wielogodzinne granie w gry komputerowe. Rekordziści potrafią spędzać przed monitorem nawet kilkanaście godzin na dobę. Równie groźne jest zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem. Od telewizji uzależniają się już nawet kilkulatki.

Dzieci - hazardziści

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że hazard nie jest problemem wyłącznie ludzi dorosłych. Młodzież również traci duże kwoty pieniędzy np. na gry na automatach, które teoretycznie dozwolone są dla osób pełnoletnich. Najpierw wydają własne pieniądze, potem gdy to nie wystarcza, kradną lub popadają w długi.

Inne nałogi

Lista uzależnień nie kończy się na alkoholu, narkotykach czy komputerze i telewizji. Dzieci i młodzież nałogowo m.in. wysyłają SMS–y, jedzą słodycze i hamburgery, nie mogą się obejść bez różnego rodzaju gadżetów. Uzależnić można się od wszystkiego. Jedynymi skutecznymi sposobami na nie poddawanie się nałogom są przede wszystkim: świadomość ich konsekwencji, umiejętność odmawiania, rozmowa o swoich problemach z bliskimi i przyjaciółmi.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)