FitnessNiepokojące plamienia

Niepokojące plamienia

Plamki krwi na bieliźnie wzbudzają niepokój u każdej kobiety. Mogą bowiem sygnalizować, że w obrębie narządów rodnych pojawiły się zmiany chorobowe. Nie zawsze jednak przyczyną pojawienia się plamienia są poważne schorzenia. Wystarczy zadrapanie podczas stosunku albo naturalny spadek poziomu estrogenów w czasie owulacji. W jakiej sytuacji plamienie powinno niepokoić, a kiedy możemy spać spokojnie?

Niepokojące plamienia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.08.2011 | aktual.: 09.08.2011 16:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plamki krwi na bieliźnie wzbudzają niepokój u każdej kobiety. Mogą bowiem sygnalizować, że w obrębie narządów rodnych pojawiły się zmiany chorobowe. Nie zawsze jednak przyczyną pojawienia się plamienia są poważne schorzenia. Wystarczy zadrapanie podczas stosunku albo naturalny spadek poziomu estrogenów w czasie owulacji. W jakiej sytuacji plamienie powinno niepokoić, a kiedy możemy spać spokojnie?

Plamienia okołoowulacyjne występują, jak sama nazwa wskazuje, w połowie cyklu, a więc w czasie owulacji. Nie są obfite, trwają do 2-3 dni i mogą pojawiać się regularnie bądź tylko sporadycznie. Dlaczego właśnie wtedy? Plamienia te związane są z owulacyjnym spadkiem poziomu estrogenów we krwi i niewielkim złuszczeniem się śluzówki. Choć plamienia okołoowulacyjne nie są groźne dla zdrowia, warto wspomnieć o nich podczas najbliższej wizyty u ginekologa. Lekarz, dla potwierdzenia, że plamienia nie mają podłoża chorobowego, może zlecić wykonanie kontrolnych badań, np. cytologii i USG.

Przed okresem

Zdarza się, że niewielkie krwawienie pojawia się na kilka dni przed terminem miesiączki. Zjawisko to związane jest najczęściej z niedomogą lutealną, czyli niewydolnością ciałka żółtego. Wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte jest wówczas niedostateczne, co prowadzi do zaburzenia cyklu. Wizyta u specjalisty jest w takim przypadku niezbędna. Niewydolność ciałka żółtego może bowiem utrudniać zajście w ciążę i utrzymanie jej. W pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie, na podstawie którego określony zostanie poziom hormonów. Leczenie polega najczęściej na podawaniu progesteronu w drugiej fazie cyklu.

Po stosunku

Przyczyną plamienia po stosunku może być zadrapanie lub otarcie, zwłaszcza wówczas, gdy nawilżenie pochwy było niewystarczające. Najczęściej wystarczające jest zastosowanie lubrykantu, który zapobiegnie podrażnieniom delikatnego naskórka i śluzówki. Jeśli jednak plamienia są obfite lub pojawiają się regularnie, konieczna jest wizyta u lekarza. Tzw. krwawienia kontaktowe mogą wiązać się ze stanami zapalnymi narządu rodnego, z występowaniem nadżerki, polipów, chorób wenerycznych, a nawet zmian nowotworowych. Diagnozę pomogą postawić takie badania jak: cytologia, kolposkopia i USG przezpochwowe.

Antykoncepcja hormonalna

Plamienia to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niewielkie krwawienia mogą pojawiać się nawet przez kilka miesięcy od momentu rozpoczęcia przyjmowania hormonów. Nie trzeba się niepokoić, gdy plamienia te są niewielkie i znikają po 3-6 miesiącach. Jeśli jednak są obfite i nie ustępują po upływie tego czasu, należy udać się do ginekologa, który przepisze inny preparat.

Plamienia mogą towarzyszyć nie tylko hormonalnej antykoncepcji, ale również antykoncepcji mechanicznej. Krwawienia bardzo często występują w ciągu kilku pierwszych miesięcy po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, czyli spirali. Również i w tym przypadku nieprawidłowe jest plamienie nasilające się z każdym miesiącem. Lekarz zaleca wówczas usunięcie spirali i zastosowanie innej metody antykoncepcji.

W ciąży

Największy niepokój wzbudzają plamki krwi, które pojawiają się w czasie ciąży. Choć mogą one wynikać ze zmęczenia czy zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, to konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa.

- Plamienie w ciąży to sygnał alarmowy dla każdej kobiety, którego nie można zlekceważyć. Konieczne jest zgłoszenie się do ginekologa, aby ocenił, czy stanowi to zagrożenie dla dalszego rozwoju ciąży - wyjaśnia dr Krzysztof Bojar, specjalista ginekologii, położnictwa i seksuologii z Lecznicy PROSEN SMO w Warszawie.

Krwawienie w pierwszym trymestrze połączone z bólami podbrzusza lub „krzyża" może świadczyć o zagrażającym poronieniu. Czasem zdarzają się plamienia z polipa trofoblastu (zewnętrznej warstwy błony płodowej - przyp. red.), rozległej nadżerki szyjki macicy lub krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki, ale nie można tego ocenić bez kontroli u ginekologa. W zaawansowanej ciąży każde krwawienie powinno zmusić kobietę do zgłoszenia się do szpitala położniczego ez względu na porę dnia czy nocy - dodaje dr Krzysztof Bojar.

Po menopauzie

Menopauza jest to ostatnia menstruacja w życiu kobiety. Jeśli więc po upływie 6 miesięcy od terminu ostatniej miesiączki występują jakiekolwiek plamienia i krwawienia z dróg rodnych, wizyta w gabinecie ginekologa jest konieczna.

- Lekarz po badaniu ginekologicznym i wykonaniu badania USG oceni, czy zakwalifikować pacjentkę do dalszej diagnostyki ambulatoryjnej lub szpitalnej. Krwawienia mogą być spowodowane podejrzanymi zmianami w pochwie lub szyjce macicy (np. krwawiąca nadżerka, polip lub nowotwór), rodzącym się mięśniakiem lub przerostem błony śluzowej jamy macicy. Podejrzane zmiany na szyjce macicy często wymagają kolposkopii lub pobrania wycinków. Pacjentki ze stwierdzonym w USG przerostem endometrium kierowane są na biopsję, czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopię - mówi ginekolog.

map/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowiemenopauzamiesiączka
Komentarze (2)