Nieprawidłowe połączenie w mózgach anorektyczek
Kobiety chore na anoreksję mają słabsze połączenie między dwoma rejonami mózgu, odpowiedzialnymi za postrzeganie ciała - informują niemieccy naukowcy na łamach "Behavioural Brain Research".
28.01.2013 | aktual.: 29.01.2013 14:22
Kobiety chore na anoreksję mają słabsze połączenie między dwoma rejonami mózgu, odpowiedzialnymi za postrzeganie ciała - informują niemieccy naukowcy na łamach "Behavioural Brain Research". Im bardziej upośledzona komunikacja między obszarami związanymi z tworzeniem obrazu ciała (fusiform body area - FBA i extrastriate body area - EBA), tym bardziej zaburzona ocena własnej sylwetki i błędne przekonanie o nadwadze, pomimo rzeczywistej niedowagi.
"Te nieprawidłowości w mózgu mogą tłumaczyć, dlaczego kobiety z anoreksją postrzegają siebie jako grube, nawet jeśli obiektywnie ważą za mało" - komentuje prof. Boris Suchan z Ruhr-Universität.
Naukowcy w trakcie badania poprosili anorektyczki oraz zdrowe kobiety o wybranie spośród zdjęć przedstawiających różne sylwetki ciała takie, które, według nich, prezentowało kształt najbardziej przypominający ich własną figurę. Kobiety zostały również poddane obrazowaniu magnetyczno-rezonansowemu, które ujawniło funkcjonowanie ich mózgów podczas procesu oceny ciała.
Jednocześnie osoby z grupy kontrolnej niezależnie oceniały w ten sam sposób sylwetki badanych kobiet.
Okazało się, że zdrowe kobiety o prawidłowym nasileniu połączenia między obszarami FBA i EBA uważały się za szczuplejsze niż wynikało to z oceny grupy kontrolnej, podczas gdy kobiety cierpiące na anoreksję, o osłabionym połączeniu mózgowym, twierdziły, w przeciwieństwie do obiektywnych obserwatorów, że mają zbyt dużo tłuszczu.
(PAP/ma)