Trwa ładowanie...
di7lxby

Niezapomniana mina Wisławy Szymborskiej. Karolina Korwin Piotrowska przypomniała zdjęcie sprzed lat

Przy okazji przyznania Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk Karolina Korwin Piotrowska pokazała archiwalne zdjęcie drugiej polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej. Na fotografii widać niedowierzanie na twarzy pisarki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wisława Szymborska była onieśmielona nagrodą
Wisława Szymborska była onieśmielona nagrodą (East News)
di7lxby

Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu Nagrody Nobla 3 października 1996 roku. Gdy zadzwonił telefon z Akademii Szwedzkiej, pisarka była w swoim pokoju w Domu Pracy Twórczej Astoria w Zakopanem i tworzyła kolejny wiersz.

Chwilę później zebrali się bliscy i przyjaciele Wisławy Szymborskiej, aby złożyć jej gratulacje. Na zdjęciu wykonanym tamtego dnia widać na twarzy noblistki zarówno radość, jak i niedowierzanie połączone z zakłopotaniem.

di7lxby

Wisława Szymborska odebrała nagrodę 10 grudnia 1996 roku. Każdy z noblistów ma obowiązek ukłonić się trzy razy - królowi, członkom Akademii Szwedzkiej oraz publiczności. Na próbach Wisława Szymborska poprawnie wykonała zadanie, lecz gdy wręczono jej Nobla, to najwidoczniej zapomniała o wymogach i jedynie ukłoniła się Akademii, a potem machnęła ręką do publiczności.

Karolina Korwin Piotrowska opublikowała również zdjęcie upamiętniające odbiór Nagrody Nobla przez Czesława Miłosza w 1980 roku. Pisarz, w przeciwieństwie do Szymborskiej, miał poważną i dostojną minę.

10 grudnia 2019 roku do grona polskich noblistów dołączyła Olga Tokarczuk, która została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok.

di7lxby

Zobacz także: Hanna i przyjaciele. W kuchni Lis Grażyna Wolszczak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di7lxby

Podziel się opinią

Share
di7lxby
di7lxby