FitnessNiezłośliwy nowotwór piersi

Niezłośliwy nowotwór piersi

Wiedza na temat nowotworów piersi jest coraz większa, dlatego coraz więcej kobiet regularnie wykonuje nie tylko tzw. samobadanie piersi, ale i poddaje się badaniu USG i mammografii, przy czym badanie ultrasonograficzne dotyczy w głównej mierze kobiet młodych, natomiast mammografię wykonuje się u kobiet dojrzałych. Jednak oba te badania się uzupełniają.

Niezłośliwy nowotwór piersi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.05.2010 | aktual.: 24.05.2010 15:40

Wiedza na temat nowotworów piersi jest coraz większa, dlatego coraz więcej kobiet regularnie wykonuje nie tylko tzw. samobadanie piersi, ale i poddaje się badaniu USG i mammografii, przy czym badanie ultrasonograficzne dotyczy w głównej mierze kobiet młodych, natomiast mammografię wykonuje się u kobiet dojrzałych. Jednak oba te badania się uzupełniają.

W przypadku wykrycia niepokojących zmian w badaniu mammograficznym, lekarz może zalecić dodatkowe badanie USG, a w dalszej kolejności biopsje cienkoigłową.

Nowotwory w dalszym ciągu traktowane są jako wyrok i tylko część społeczeństwa dostrzega ten ogromny krok naprzód, jaki poczyniła medycyna. Na drugiej szali znajduje się niewiedza i strach przed zachorowaniem. A przecież nie każdy guzek jest nowotworem złośliwym. Większość guzów piersi to zmiany łagodne z bardzo dobrymi rokowaniami. Jedną z takich łagodnych zmian jest gruczolakowłókniak (fibroadenoma, FA) występujący u młodych kobiet.

Fibroadenoma to zaokrąglony i wyraźnie odgraniczony od otoczenia (tkanki) guz (obszar hipoechogeniczny). Wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, najczęściej o dość gładkiej powierzchni, uciekający spod palców. Gruczolakowłókniaki o małych rozmiarach często mylone są z gruczołami piersiowymi, dopiero kiedy osiągają rozmiary ziarenka groszku są wyraźnie wyczuwalne.

Mogą osiągać duże rozmiary - do 4-5 cm, niekiedy więcej. Za powstanie FA najczęściej odpowiadają hormony, które u młodych kobiet (20-30 lat) mają de facto najwyższy poziom. Mogą występować w jednej lub w obu piersiach. Najczęściej zlokalizowane są w górnym zewnętrznym kwadracie sutka.

Gruczolakowłókniaki mogą się nieznacznie powiększać w trakcie cyklu miesiączkowego, niemniej nie przedkłada się to na doznania bólowe – FA to guzy bezbolesne, które nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.

Podczas samobadania piersi wykryłam niepokojącą zmianę. Co robić?

Jeżeli jesteś młodą kobietą, to pierwsze, co powinnaś zrobić, to uspokoić się i przestać panikować. Nowotwory złośliwe u młodych kobiet to rzadkość. Kiedy już negatywne emocje opadną, umów się jak najszybciej na badanie USG, które można wykonywać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, niemniej jednak najlepiej poddać się badaniu w pierwszej połowie cyklu, bo wówczas piersi nie są obrzmiałe i nie bolą (specjalista radiodiagnostyki może zapytać o dzień cyklu).

Samo badanie w gruncie rzeczy jest zupełnie bezbolesne i pozwala dostrzec zmiany o wielkości nawet kilku milimetrów, poza tym sprawne oko radiologa odróżni gruczolakowłókniaka na przykład od torbieli, czy też innych zmian. I w tym momencie możemy mówić o dwóch różnych „szkołach postępowania”. Pierwsza zakłada, że jeżeli zmiana jest niewielka, wystarczy samokontrola i ponowne wykonanie USG za kilka miesięcy.

Druga z kolei zaleca poddanie się BACC, czyli biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej polegającej na pobraniu materiału (kawałka, wycinka guzka) do badania mikroskopowego celem potwierdzenia diagnozy badania USG i tym samym wykluczenia (w niektórych przypadkach potwierdzenia) zmiany nowotworowej. Gruczolakowłókniaki są wycinane najczęściej w znieczuleniu miejscowym, lecz nie jest to regułą – przed zabiegiem pacjentka może być także poddana narkozie. Po wycięciu zmiany zleca się badanie histopatologiczne.

Gruczolakowłókniaki, które nie zostaną usunięte, mogą z czasem ulegać włóknieniu czy uwapnieniu, jednakże istnieją przypadki, kiedy guzek uległ regresji. Z drugiej strony FA to zmiana mogąca dawać nawroty. Zdarza się, że na miejscu wyciętej zmiany powstaje nowa.

Kiedy powinno zapalić się ostrzegawcze światło?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane regularnie, a w razie wykrycia jakichkolwiek zmian, nieprawidłowości, należy zgłosić się do lekarza. Poznanie własnych piersi jest niezwykle istotne, bo pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany.

Istotna jest także obserwacja i „wyłapywanie” niepokojących sygnałów, jak np. pojawienie się przebarwień, owrzodzeń, wycieku z brodawki, zmianę kształtu i wielkości piersi, wciągnięta „do środka” brodawka, czy nienaturalne powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Komentarze (11)