Blisko ludziNiezwykłe kobiety, które rządzą światem

Niezwykłe kobiety, które rządzą światem

Niezwykłe kobiety, które rządzą światem
Źródło zdjęć: © East News
Agata Porażka

Pierwsza kobieta wśród elit NATO, wcześniej ambasador w Waszyngtonie, teraz swoją polityką podbija Chorwację.

Mówi płynnie w 4 językach, biernie zna dodatkowe 3. Jako nastolatka mieszkała w Stanach Zjednoczonych, a w 2011 roku została jednym z zastępców sekretarza generalnego NATO, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Od 2015 roku, również jako pierwsza kobieta na Bałkanach, urzęduje na stanowisku prezydenta Chorwacji - i od tamtej pory media nie przestają o niej mówić. Był o niej głośno m.in. kiedy opublikowano zdjęcia rzekomo zrobione jej na plaży czy kiedy odwiedziła piłkarzy reprezentacji w szatni podczas mundialu. Jest wielokrotnie krytykowana za swoje zachowanie, które niczym nie odbiega od przeciętnego człowieka.

1 / 5

Erna Solberg, premier Norwegii

Obraz
© East News

Za swoją twardą politykę zwana "Żelazną Damą Północy", od 5 lat zasiada na stanowisku premiera Norwegii.

Żelazna Erna, druga Angela Merkel, konserwatystka o ludzkiej twarzy - od kiedy Erna Solberg została premierem, była określana wieloma tego typu przydomkami. Nie bez powodu - już w 2005 roku została odznaczona za swoje zasługi Komandorem Orderu Świętego Olafa. Uchroniła Norwegię przed recesją, kiedy ceny ropy zaczęły gwałtownie spadać. Według Forbesa, jest 46 najpotężniejszą kobietą na świecie.

2 / 5

Sheikh Hasina Wajed, premier Bangladeszu

Obraz
© East News

Od dziecka związana z polityką, oskarżona o 4 morderstwa, pionierka demokracji. W tym roku pani premier skończy 71 lat.

Urodzona w kraju pochłoniętym przez wojnę, córka pierwszego prezydenta Bangladeszu nie miała łatwego życia. Jej ojciec, matka i trójka braci zostali zamordowani, gdy Wajed miała 28 lat. 6 lat po ich śmierci powróciła do świata polityki, żeby walczyć o demokrację za wszelką cenę. Została wybrana jako przewodnicząca partii politycznej Awami, ale ze względu na swoje poglądy została ukarana aresztem domowym i wtrącona do więzienia na prawie dekadę. W 1990 roku postawiła ówczesnemu władcy generałowi Ershadowi ultimatum, które zmusiło go do ustąpienia ze stanowiska. Jej kolejna partia BNP odebrała rządowi władzę absolutną i utworzyła nowy system wyborów. W 1996 roku została drugą w historii kobietą na stanowisku premiera w Bangladeszu. W 2004 próbowano ją zamordować z użyciem granatów. Wajad przeżyła, ale w zamachu zginęło 21 innych polityków. W 2007 roku, kiedy rząd ogłosił stan wyjątkowy, ona została aresztowana pod zarzutem morderstw i szantażu. Uwolniono ją z więzienia rok później. W 2009 i 2014 roku ponownie wygrała wybory i rządzi na stanowisku premiera do dzisiaj.

3 / 5

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii

Obraz
© Getty Images

Jako druga kobieta na świecie urodziła córkę w trakcie pełnienia obowiązków premiera.

Dzieciństwo spędziła w miejscowości Murupara, które słynie z tego, że jest centralą nowozelandzkich gangów. Nie raz opowiadała, że życie w miejscu, gdzie codziennie widywała "dzieci bez butów niemające nic do jedzenia" zainspirowało ją do pójścia w politykę. W wieku 37 lat została najmłodszą od 150 lat premier Nowej Zelandii. Kiedy zaszła w ciążę, zapowiedziała, że będzie pracować dopóki nie urodzi. I dotrzymała słowa - córkę urodziła w czerwcu 2018 roku będąc na stanowisku.

4 / 5

Bidya Devi Bhandari, prezydent Nepalu

Obraz
© Getty Images

Pierwsza kobieta-prezydent Nepalu, która zaczęła walczyć o władzę po śmierci męża, który zginął w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach.

Zarówno Bhandari, jak i jej mąż, od zawsze interesowali się polityką, ale to dopiero on zachęcił ją do poważnego zaangażowania się w sprawy Nepalu. Zginął w wypadku samochodowym, ale zagadka jego śmierci do dzisiaj pozostaje nierozwiązana. Podejrzewa się, że wypadek był upozorowany. Z trzech osób, które były wtedy w pojeździe, przeżył tylko kierowca - ale nie na długo, został zamordowany kilka lat później. Pomimo tak wyraźnych ostrzeżeń, Bidya Devi Bhandari postanowiła walczyć o władzę. W 2015 roku została wybrana pierwszą kobietą-prezydent w Nepalu, a w 2018 roku wygrała kolejne wybory. Objęcie przez nią stanowiska równało się z zakończeniem trwającej 240 lat monarchii Hindu. Co więcej, Bhandari zmieniła skład rządu tak, że teraz musi w nim być co najmniej 1/3 kobiet. Jest to pierwszy krok ku równouprawnieniu kobiet w tamtym regionie.

5 / 5

Ana Brnabić, premier Serbii

Obraz
© East News

Pierwsza kobieta i pierwsza lesbijka w historiii tego kraju. Nazywają ją "skokiem w przyszłość".

Serbia to kraj, który słynie ze swoich konserwatywnych poglądów. 65 proc. Serbów uważa, że homoseksualizm to choroba, a kontakty homoseksualne zostały tam zalegalizowane dopiero w 1994 roku. Protesty przeciwko paradzie równości nie są niczym nadzwyczajnym. A jednak to właśnie w Serbii premierem została kobieta otwarcie przyznająca się do tego, że jest lesbijką. Zbiła tym samym szklany sufit i razem z serbskim rządem poczyniła ogromny krok do przodu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)