Nowe imię w Polsce. Budzi niepokojące skojarzenia

Nietypowe wybory rodziców w kwestii imienia dla dziecka wywołują czasem problemy podczas rejestrowania go w urzędzie stanu cywilnego. Tak było niedawno w Suwałkach, w których urzędnicy postanowili skonsultować się w sprawie jednego z nich z Radą Języka Polskiego. Jaką odpowiedź otrzymali?

Wybór imienia dla dziecka niejednokrotnie stanowi problem dla rodziców
Wybór imienia dla dziecka niejednokrotnie stanowi problem dla rodziców
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.11.2023 | aktual.: 09.11.2023 18:48

Tradycyjne, oryginalne, a może zagraniczne? Rodzice, którzy oczekują na dziecko, często już wiele miesięcy przed jego narodzinami myślą, jakie wybiorą dla niego imię. Zadanie to nie jest wcale łatwe, szczególnie dla osób, które wierzą, że wraz z imieniem dziecko nabywa m.in. pewne cechy charakteru. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy wybrane imię nie jest akceptowane przez urząd stanu cywilnego. Tak było z Malicją.

Chcieli nazwać córkę Malicja

Rodzice dziewczynki, która urodziła się w Suwałkach, wybrali się do urzędu stanu cywilnego, w którym chcieli zarejestrować imię Malicja. Wzbudziło ono jednak wątpliwości wśród urzędników, którzy stwierdzili, że kojarzy się z "milicją". Kierownik placówki postanowił zasięgnąć porady Rady Języka Polskiego. Ta nie miała jednak żadnych przeciwwskazań.

"Malicja jako proponowane imię żeńskie nie wykazuje wyraźnych odstępstw od innych, podobnych formalnie, a usankcjonowanych tradycją imion. Mamy chociażby w języku polskim niemal identycznie brzmiące imię "Alicja", które można w tym wypadku traktować jako wzorzec odmiany. Nie ma zatem przeciwwskazań językowych dla zaakceptowania tego imienia" - przekazał prof. Mariusz Rutkowski z Rady Języka Polskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy urząd może odmówić zarejestrowania imienia?

Choć zdarza się to rzadko, urząd stanu cywilnego może odmówić zarejestrowania imienia dziecka w kilku przypadkach. Takimi są m.in. nadawanie imion krzywdzących - ośmieszających lub nieprzyzwoitych, imion nawiązujących do nazw pospolitych czy pochodzących od nazw geograficznych. Imię nie musi jednak wskazywać na płeć. Może być również obcobrzmiące - nawet w przypadku, kiedy rodzice nie są obcokrajowcami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)