Czy można nazwać dziecko Jezus? Rada Języka Polskiego komentuje

Czy można nazwać dziecko Jezus? Rada Języka Polskiego komentuje

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Purple Collar Pet Photography
07.08.2023 20:31, aktualizacja: 07.08.2023 21:00

Imię Jezus, choć popularne w niektórych krajach, w Polsce nie jest spotykane. Co jednak w momencie, kiedy rodzice zapragną właśnie tak nazwać swoje dziecko? Rada Języka Polskiego tłumaczy, czy jest to zgodne z zasadami.

Wybranie odpowiedniego imienia dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Rodzice coraz częściej sięgają po imiona, które nie są aż tak popularne, jak Anna i Agnieszka, stawiając m.in. na zagraniczne bądź te nawiązujące do bohatera ulubionego filmu czy piosenki. Zdarza się także, że chcą nazwać dziecko imieniem, kojarzącym się z postacią religijną. Czy mogą wybrać dla syna imię Jezus? Tę kwestię poruszyła Rada Języka Polskiego.

Czy można nazwać syna Jezus?

Według Rady Języka Polskiego rodzice powinni unikać nadawania potomkom imion zdrobniałych, ośmieszających, niewskazujących jednoznacznie na płeć, jak również pochodzących od wyrazów pospolitych oraz nazw geograficznych. Jak jest jednak w przypadku postaci znanych z kultu religijnego?

Rada Języka Polskiego wyjaśniła to na swojej stronie internetowej, gdzie prof. dr hab. Mariusz Rutkowski odniósł się do nadania dziecku przez rodziców imienia Jezus. Prof. Rutkowski zaznaczył, że "Słownik imion współcześnie w Polsce używanych" autorstwa Kazimierza Rymuta odnotowuje zaledwie jeden przypadek nadania dziecku imienia Jezus (lata 70., dawne województwo legnickie) oraz sześć osób nazwanych Jesus.

"Imię tak bardzo nacechowane religijnie, obdarzone realnym kultem przez miliony wiernych, identyfikujące w naszym kręgu kulturowym bezwyjątkowo Jezusa Chrystusa trudno uznać za neutralne komunikacyjnie. Można sobie z łatwością wyobrazić negatywne reakcje osób wierzących, które zetknąwszy się z kimś posługującym się takim imieniem poczują się dotknięte, zdezorientowane, a nie można wykluczyć, że również obrażone" - czytamy w odpowiedzi prof. Rutkowskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy Rada Języka Polskiego zaleca nadawanie imienia Jezus?

Prof. dr hab. Mariusz Rutkowski odpowiedział w imieniu Rady Języka Polskiego, że Rada nie zaleca wybierania takiego imienia przez rodziców - zarówno, jeżeli chodzi o imię pierwsze, jak i drugie. Dodał, że rodzice nie powinni patrzeć na to, że takie imię występuje m.in. w krajach hiszpańskojęzycznych (Hiszpanii, Argentynie, Kolumbii czy Boliwii) - gdzie cieszy się dużą popularnością, a kierować się systemem polskim.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.